Конспект уроку Елеанор Портер «Полліанна».

Конспект уроку Елеанор Портер «Полліанна».
Життєвий і творчий шлях письменниці.
Сюжет як художня послідовність подій.
5 клас



Тема. Елеанор Портер «Полліанна. Життєвий і творчий шлях письменниці. Сюжет як художня послідовність подій.  Повість, роман,       їх жанрові ознаки.
Мета: розповісти учням про долю письменниці; дати поняття про роман; розвивати логічне мислення, зв'язне мовлення; розпочати збір та накопичення матеріалу для характеристики головного героя; формувати читацьку культуру учнів.
Тип уроку:засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет Елеанор Портер;виставка книг письменниці; текст роману «Полліанна» у перекладі В.Наливаної.

Хід уроку

Одна думка,єдине тіло,але знанню немає дна.
Скажи,о дивний, ти людина-чи океанська глибина?
Рудакі
І.Оголошення теми,мети та завдань уроку
Слово вчителя
Недавно ми  познайомилися   з  американським письменником Марком Твеном і легендарним героєм його повісті Томом Сойєром. Цей хлопчик з добрим серцем був щирим другом і дуже всім сподобався. Коло асоціацій допоможе пригадати образ цього героя.
Учні складають коло асоціацій Тома Сойєра.
-         Тітка Поллі- Геккльберрі Фінн-Беккі-бородавки-розбійники-вапно-паркан-надкушене яблуко – синє скло –Марк Твен
Вчитель. Отже, Том Сойєр людяний,дружелюбний,чесний,веселий розбишака. Сьогодні  доречно познайомитися з дівчинкою,яка теж весела,добра і приносить усім навколо радість. Цю героїню ми зустрінемо у романі Елеанор Портер «Полліанна».


ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда.
1.Доведіть,що твір «Том Сойєр»-це повість
-Це епічний прозовий твір.
_Характеризується однолінійним сюжетом.
-Охоплює життєві явища.
-Є один головний і багато другорядних героїв.
-Розкриваються характери.
2.Засвоєння літературознавчого поняття.
Запис у зошитах.
Роман-це складний за будовою прозовий епічний твір,більший за повість, де є багато героїв,глибоко розкриваються їх характери; широко охоплені життєві події.
Вчитель. А тепер відгадайте загадку.
Тут герої, їх родини,
Тут пейзажі і картини,
Сум і сльози,радість,свято,
Тут доріг життя багато.
Тут характерів екран-
Це найбільший жанр…роман.
Вчитель. Саме у такому жанрі написано твір Елеанор Портер «Полліанна». Прийшов час познайомитися з талановитою американською письменницею.
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1.Для плану розповіді про письменницю ми використаємо рядки поезій  східного мудреця Рудакі,які називаються рубаї і складаються з чотирьох рядків.


Запис у зошитах
План
1.«О, як я хочу після тисяч років
Зійти з землі хоч травкою малою»
2. «Прийшла.-Хто?-Дорога.-
Коли?-Як день зайнявся.»
3. «Знання-це скарб,
Йому ціни не зложиш…»
4. «Світ-море. Тож будуй свій човен
Із добрих діл,щоб не розбився.»
5. «Як жалко,що весна моя скінчилась
І книга юності навік закрилась…»
2.Розповідь учителя.
Невелике містечко Літлтон розташоване у підніжжі Білих гір на півночі  США, в штаті Нью-Хемпшир. Містечко невелике-його населення складає всього шість тисяч чоловік. Містечко входить в число найпопулярніших міст Америки,і цією популярністю воно завдячує Елеанор Портер та її веселій дівчинці.
Головна окраса міста-невелика бронзова статуя дівчинки в сонячному капелюшку. З широко розкритими руками,нібито вона готова в цю хвилину обійняти весь світ. Цей пам'ятник Полліанні,героїні популярного роману американської письменниці Елеанор Хогман-Портер.
Народилася письменниця 19 грудня 1868 року в місті Літлтон у родині перших переселенців до Америки. Росла у християнській сім'ї,була членом місцевої церковної общини,співала в церковному хорі.
Сім'я Хогман була невеликою: мама, батько і всього дві дитини - Елеанор і її старший брат Фред. Жили вони в достатку,батько займався аптечним бізнесом, мама була художницею,на жаль, важко хворіла.
Сама Елеанор була теж дуже хворобливою,в початкових класах навіть не ходила до школи,до неї запрошували вчителів на дім.
Елеанор мала талант до співу,після закінчення школи вона їде в Бостон і поступає на вокальне відділення в Консерваторію Нової Англії.                Елеанор стає солісткою Бостонського хорового ансамблю. В той час вона знайомиться з бізнесменом із Вермонта Джоном Лайманом Портером.         Вони листувалися протягом  п'яти років,в результаті чого у 1892 році одружилися.
Відразу після весілля Портери переїжджають в Чаттанугу (Массачусетс), а потім - в Нью-Йорк. Справи чоловіка ідуть вгору,скоро він стає президентом однієї з американських машинобудівних компаній.
Кар'єра співачки для Елеанор завершилася, але її бог нагородив іншим      талантом. Стан здоров'я не дозволив Елеанор стати мамою,та вона знайшла розраду в тому, що почала придумувати різні історії для дітей.
В останні роки свого життя вона з чоловіком  переїхала в невелике містечко Кембрідж (Массачусетс); там писала по книзі в рік.
Померла Елеанор Портер у 1920 році від туберкульозу.
У 1890-х роках на сторінках американських журналів з'являються її перші оповідання, написані під псевдонімом Елеонор Стюарт, а в 1907 році побачив світ її перший роман «Зустрічі течії.» Елеонор Портер створила 4 томи коротких оповідань і 14 романів для дітей та дорослих.
Найвідоміший роман «Полліанна» вийшов у світ у 1913 році.
3. Тлумачення плану біографії.
Вчитель. Про що говорить перший пункт плану?
. Учень Елеанор Портер зійшла не травкою малою, а прославилася як талановита письменниця і залишилася популярною до наших днів. Про це свідчить бронзова статуя дівчинки Полліанни - героїні роману Е.Портер, яка є окрасою мітечка Літлтон.
Вчитель. Як можна поянити « прихід  дороги, коли зайнявся день?»
Учень. Це народження письменниці, життя якої є дорогою, освітленою талантом,добротою,радістю,яку можна порівняти зі сходом сонця.
Вчитель. Чи можна знання порівняти зі скарбом?
Учень. Справді, знання-це великий скарб,який потрібно збирати при кожній нагоді так,як Е.Портер. В дитинстві вона не мала можливості вчитися у школі, але не відставала від однолітків, навчаючись вдома,хоча часто хворіла.
  Завдяки своїй наполегливості вона розвивала талант,подарований Богом: співала в церковному хорі, була солісткою ансамблю,писала твори для дітей і дорослих.
Вчитель. З яких діл побудувала письменниця свій човен?
Учень. Вона не мала власних дітей ,але писала для них різні цікаві історії,         її називали покровителькою сиріт.
Вчитель. Чи закінчилася « весна» для Елеанор Портер?
Учень. Пройшли роки ,століття, пройшла і молодість,і старість, але залишилась пам'ять , завдяки оповіданням та романам Е.Портер для дорослих і дітей.
4.Історія створення роману.
Вчитель. Найвідоміший роман «Полліанна» вийшов у світ у 1913 році і відразу став шалено популярним. Описуючи в свої романах дітей-сиріт,Портер доказує: «не стільки ми потрібні цим нещасним дітям, скільки вони нам. Щоб,    дивлячись на це,як вміють радіти життю діти,обділені всім,ми самі би захотіли змінитися».
Роман «Полліанна» захопив читачів настільки, що на адресу Елеанор Портер посипався шквал листів з проханням розповісти,що сталося з головною героїнею роману далі. Тому вже в 1915 році письменниця видала друком наступний роман - «Юність Полліанни». Коли «Полліанна» вийшла окремою книгою,склалося таке враження, що всі читачі Америки тільки її і чекали. Два наступні роки книга була головною у списках продажу. До 1950 року загальна кількість екземплярів «Полліанни» перевершила два мільйони.
Наступного дня по смерті Елеанор Портер  газета «Нью-Йорк Таймс» опублікувала некролог під заголовком «Померла авторка «Полліанни»».
5. Познайомитися із героями твору та подіями, які тут відбуваються допоможе сюжет роману.
Словникова робота.
Сюжет-це одна чи кілька подій,які покладені в основу художнього твору  і послідовно розвиваються.
Елементи сюжету: експозиція, зав'язка,розвиток дії, кульмінація, розв'язка.


Закріпленням відомостей про сюжет стануть такі рядки.
Тут герої, їхні мрії,
По порядку, зрозумілі.
Це  план твору,не секрет,
Ланцюжок подій-сюжет.
А сюжетні елементи
Всі,немов в апартаментах:
Експозиція-початок,
Час і місце показати,
А Зав'язка-це подія,
Від якої інша діє.
От про що у творі йдеться
В  Дії Розвитку ведеться.
Про напруження у творі
Кульмінація говорить,
Елементів ціла в'язка-
Все завершує Зав'язка.
6. Ознайомлення учнів із сюжетом роману «Полліанна».
Вчитель. В одне провінційне містечко приїхала одинадцятирічна дівчинка Полліанна. У неї померли мама і батько, а приїхала вона до своєї тітки Поллі.  До появи дівчинки містечко було похмуре, ніхто тут не радів,кожен жив своїм життям, не переймалися чужими проблемами. Полліанна спочатку жила в маленькій кімнатці на горищі,подружилася зі служницею Ненсі, познайомилася зі старим садівником Томом, який пам'ятав ще маму Полліанни. Також Полліанна ходила в гості до місіс Сноу, носила їй холодець із телячої ніжки, розчісувала їй коси.  Примусила Полліанна  Незнайомця вітатися,  не покинула у важкий час  бездомного десятирічного хлопчика Джиммі. На жаль, з Полліанною стається нещасний випадок,але друзі,жителі міста, не залишають її у біді. Полліанна згуртувала навколо себе всіх жителів міста, навчила грати гру «у радість». Героїня одужує,а всі жителі містечка стають  веселими і усміхненими.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Вчитель. Я вам пропоную незакінчені речення:
-         Американська письменниця( Елеанор Портер ).
-         Елеанор Портер – покровителька… ( сиріт ).
-         Таланти  Е.Портер-….( чудовий голос, літературна діяльність).
-         Батько Е.Портер займався…(аптечним бізнесом).
-         Чоловік – президент однієї з( американських машинобудівних компаній).
-         Дівчинка – радість…(Полліанна).
-         Свої перші оповідання Е.Портер написала під псевдонімом…(Елеанор Стюарт).
-         Місто Літлтон прикрашає…(бронзова статуетка).
-         Великий епічний твір, де є багато персонажів,розкриваються їхні характери…(роман).
-         Розгортання подій в їх послідовному розвитку…(сюжет).
2. Робота з епіграфом.
- То хто ж така Елеанор Портер?
-Це талановита особистість, а душа в неї – океанська глибина, багата добром, щирістю, дружністю, повагою до ближнього, великим талантом.
V. Домашнє завдання.
1. Скласти план біографії Елеанор Портер.
2.Прочитати роман  Елеанор Портер «Полліанна» ( розділ 1- 8).

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Полліанна та її друзі. Художні засоби розкриття образу Полліанни

Популярність образу Полліанни серед дітей різних країн. Втілення сюжету роману у кіно та інших видів мистецтва. Том Сойєр і Полліанна