Полліанна та її друзі. Художні засоби розкриття образу Полліанни


Полліанна та її друзі. Художні засоби розкриття образу Полліанни

Тема. Елеанор Портер «Полліанна». Полліанна та її друзі. Художні засоби розкриття образу Полліанни.
Мета: поглиблювати навички аналізу художнього тексту та образів роману; розвивати логічне мислення, творчу уяву; вчитися працювати над портретною характеристикою; вміти визначати окремі художні засоби створення образів персонажів (портрет ,вчинки,мова,ставлення до інших).
Обладнання:текст роману Е.Портер «Полліанна» у перекладі В.Наливаної,
ілюстрації О. Воронкової.
Тип уроку: комбінований.

Задзвени із глибини
Тихої печалі,
Мила пісенько весни,
Линь все далі й далі!
Генріх Гейне
                                                      Хід уроку
І. Оголошення теми, мети та завдань уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Перевірка домашнього завдання.
Вчитель. Перевірка домашнього завдання пройде у вигляді літературного диктанту,правильну відповідь потрібно записати в зошит.
( Запис у зошитах)
Літературний диктант
1.Головною окрасою міста Літлтон є:
а)бронзова статуя дівчинки;
б)велика річка,яка протікає посеред міста;
в)іграшковий  супер-маркет.

2.Елеанор Портер:
а)англійська письменниця;
б)німецька письменниця;
в)американська письменниця.
3. Зі скількох членів сім'ї складалася сім'я Хогман:
а)трьох; б)двох; в)чотирьох.
4.Де спочатку проявила свій талант Елеанор Портер:
а)вона вишивала бісером;
б)була солісткою хорового ансамблю;
в)малювала картини.
5.Від чого померла Е.Портер:
а)від туберкульозу;
б)від паралічу;
в)від пневмонії.
6.Під яким псевдонімом з'явилися її перші оповідання:
а)Елеанор Хогман;
б)Елеанор Стюарт;
в)Елеанор Лайман.
7.Яку назву мав її перший роман:
а) «Полліанна»;
б) «Зустрічі течії»;
в) «Том Сойєр».
8.Найбільший епічний твір:
а)повість;  б)оповідання; в) роман.


9.Епос-це:
а)розповідь; б)пісня; в)вірш
10.Кульмінація-це:
а)напруження дії; б) початок; в)основна частина.
11.Кого в своїх романах описувала Елеанор Портер:
а)бізнесменів;
б)дітей-сиріт;
в)людей похилого віку.
12.Назва продовження роману  « Полліанна»:
А) «Полліанна доросла»;
Б) «Юність Полліанни»;
В) «Дозвілля Полліанни».
( Вчитель з учнями оголошують правильну відповідь, учні ставлять знак «+» біля правильної відповіді,самостійно себе оцінюють:правильна відповідь-один бал).
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1.Словникова робота.(Запис у зошитах).
Пейзаж – зображення картин природи,місцевості.
Інтер'єр – опис приміщення.
Портрет – зображення зовнішності героя як засіб його характеристики.
2. Творча робота   ( За допомогою віршованих рядків учні краще засвоюють відомості із теорії літератури).
Учитель.
Описів багато є,
Персонаж тут виграє:
Можна взнати про кімнату,
Чи їдальню,чи палату,
Де герой перебуває
І які принади має,
Де він жив колись ,тепер
Нам розкаже…. інтер'єр.

Він у творі місце має,
Там герой перебуває:
Чи у лісі,чи у парку,
Чи увечері,чи зранку,
Чи попав в сніги – на пляж,
Нам розкаже все …пейзаж.

Як художній твір читаєм,
То героїв уявляєм,
І волосся,очі,ніс-
Вийшов  в нас герой на біс.
Персонажів порівняєм,
Вигляд зовнішній вражає,
Для нікого не секрет,
Образ творить нам -   портрет.
3.Бесіда за питаннями за планом
( Запис у зошитах).
                                             План
1.Міс Поллі
2.Старий Том і Ненсі
3.Приїзд Полліанни
4.Маленька кімнатка на горищі
5.Гра
6.Значення обов'язку
7.Покарання для Полліанни
8.Полліанна йде в гості
4.Слово вчителя.
На нашому життєвому шляху люди трапляються не випадково: це означає,що ми маємо чогось від них навчитися,або їм у чомусь допомогти. І тому до оточуючих нас людей ми повинні ставитися з розумінням і повагою,постаратися зрозуміти і підтримати їх. За допомогою питань і відповідей ми дізнаємося з ким зустрілася Полліанна, як вона сприймала людей,як сприймали її.
Щоб ви,діти, краще засвоїли вивчений матеріал, після обговорення кожного розділу потрібно знайти засоби характеристики героя.

          Розділ 1. « Міс Поллі»
1.Бесіда.
1.Цієї червневої днини міс Поллі Гаррінгтон як увійшла до своєї кухні…
(Трохи поквапливо).
2.Що було предметом гордості міс Поллі?
(Вихованість і гарні манери).
3. Хто така Ненсі? ( Служниця).
4.Де жила родина Ненсі?
(В містечку Корнері за шість миль звідси. Окрім неї в родині ще троє дітей,батько помер,а мати почала хворіти. На роботу вона влаштувалася два місяці тому).
5.Який обов'язок відчувала Ненсі?  (Забезпечувати родину).
6. Що раніше знала Ненсі про міс Поллі? (Міс Поллі –володарка маєтку Гаррінгтонів  та одна з найбагатших землевласниць околиці).
7.Наскільки Ненсі знає міс Поллі тепер?
(Міс Поллі-це педантична жінка з суворим обличчям, яка терпіти не може дзенькоту ножа, що впав на підлогу).
8.Що наказала і про що повідомила міс Поллі Ненсі цього дня?
( «Коли скінчиш всю вранішню роботу на кухні, прибери маленьку кімнату на горищі, постав там ліжко, винеси усі скрині й коробки. До нас приїжджає моя небога міс Полліанна Віттієр. Їй одинадцять років).
9. Як відреагувала Ненсі на це повідомлення?
. (- О, як чудово!-захоплено скрикнула Ненсі,згадуючи власних малих сестричок. Що лишилися в Корнері).
10. Що відповіла міс Поллі?
( - Чудово тут не зовсім доречне,однак я робитиму все,що зможу, бо це мій обов'язок, а обов'язку треба дотримуватися).
11.Якою була відповідь Ненсі?
 ( «Я просто думала, що маленька дівчинка вас звеселить»).
12.Про що говорять слова міс Поллі: «Дуже дякую, але я не бачу в цьому жодної потреби?»
( Що вона ображена, стала замкнутою, не хоче відкрити своє серце, постановила лише виконувати свій обов'язок).
13. Що розповіла міс Поллі про свою сестру?
( Що сестра вчинила дурницю, вийшовши заміж за бідного та привівши на світ зовсім небажану дитину).
14.Про що йдеться в листі,адресованого міс Поллі Гаррінгтон із Белдінгсвіля, що у Вермонті? Зачитати,сторінка 5.
( «Шановна пані! На превеликий жаль, мушу сповістити вам про те,що преподобний Джон Віттієр помер два тижні тому, залишивши дитину, дівчинку одинадцяти років. У спадок він не зоставив нічого, окрім кількох книжок,-та це й не дивно. Як Ви, мабуть,знаєте, він був пастором  у маленькій місіонерській церкві, а дохід отримував дуже мізерний.
Наскільки Вам відомо, преподобний Джон був одружений із Вашою покійною сестрою, однак він дав мені зрозуміти,що стосунків ваші родини не підтримували. Однак Джон вважав,що Ви візьмете дитину до себе, аби дати їй гарне виховання й освіту, адже це Ваша небога. Саме тому я й пишу цього листа.
Дівчинка буде готова до від'їзду якраз тоді, коли Ви отримаєте цього листа. Якщо Ви згодні взяти її під свою опіку, будь ласка, сповістіть мене про це якомога швидше, оскільки мої знайомі збираються їхати на Схід і могли б узяти її з собою до Бостона.Там дівчинку мають посадити на Белдінгсвільський потяг.
Звісно. Вам повідомлять, коли саме та на якому потязі прибуде Полліанна до міста.
              Чекатиму від Вас звістки.
              З повагою, Ієремія О.Вайт».)
15.Після прочитання листа про  кого згадувала міс Поллі?
( Про сестру Дженні, маму Полліанни, яка у двадцятирічному віці наполягала на своє одруження з молодим місіонером, але вся родина була проти цього шлюбу. З нею хотів одружитися дуже багатий чоловік,уже в літах, для батьків він був значно кращим варіантом. Дженні вийшла заміж за пастора і поїхала на південь як дружина місіонера. Після того  вони довго не спілкувалися, міс Поллі тоді було п'ятнадцять. Дженні їм писала, а останню дитину назвала Полліанна на честь своєї сестри, інші її діти померли. Потім вони отримали від пастора сумну звістку про те, що Дженні померла).
16.Як змінилося життя міс Поллі за останні 25 років?
( Їй уже виповнилося сорок, і вона залишилася зовсім одна. Батько, мати, сестри-всі  померли. Протягом багатьох років вона була єдиною незмінною господинею будинку та спадкоємицею всіх грошей свого батька. Вона завжди казала, що їй приємно лишатися наодинці із собою).
17.Як відреагувала міс  Поллі на те ,що приїде Полліанна?
( Гм, Полліанна- чи чули ви більш недоречне ім'я, аніж це?)
2.Закріплення матеріалу.   ( Робота з текстом).
Учтель. Чи є у розділі 1  засоби характеристики героїв?                                                  
 Учень. У цьому розділі є елементи пейзажу.(ст..7).
«Час не стояв на місці для мешканців розкішного будинку на пагорбі. Міс Поллі задумливо дивилася на долину,що розкинулася біля підніжжя пагорба…»
Учитель.Що нам дає зрозуміти цей опис?
Учень.Міс  Поллі була багатою ,розкішний будинок височів на пагорбі,де вона господарювала вже 25 років,мешканці будинку жили в достатку.
Учень.В даному уривку є елементи портретної характеристики.(ст..8).
«Міс Поллі підвелася з похмурим обличчям і стиснутими в тонку лінію губами»  (Це говорить про те,що героїня дуже стривожена).

                    Розділ 2. «Старий Том і Ненсі»
1.Бесіда.
1.В чому проявляла незадоволення Ненсі?
( «Подумайте лишень-поселити нещасну дитину тут, у задушливій кімнатці на горищі, де взимку майже не топиться! І це коли в будинку повнісінько кімнат».)
2. Кого Ненсі побачила в саду?  ( Старого садівника Тома. Він притрушував піском доріжки й виполював у садку бур'яни уже багато років).
3.Який секрет відкрила Ненсі Тому?   ( Що приїжджає до міс маленька дівчинка 11 років і тут житиме).
3. Чи повірив Том?    ( Том відповів: «Та годі тобі жартувати, дівчино! Ти ще мені розкажи,що сонце сідає на сході!)
4.Чи зрадів Том,коли Ненсі довела,що це щирісінька правда, що пані сама сказала,що «ця дівчинка-це її небога».
( Його очі засяяли, він був впевнений, що це маленька доня міс Дженні, бо інша її сестра також не вийшла заміж. «Хай цю дівчинку благословить Господь!»)
5. З ким порівнював Том маму Полліанни?
( «Вона була справжнім янголом, що спустився з небес»).
6.Що дивувало Тома?   ( «Що міс Поллі буде робити з дитиною в будинку?»)
7.Що дивувало Ненсі?  («Що дитина буде робити з міс Поллі в цьому будинку?»)
8. Який висновок зробив Том по відношенні Ненсі до міс Поллі?
( Що міс Поллі не подобається Ненсі).
9. Що відповіла на це Ненсі?
( «Та хіба вона взагалі може комусь подобатись?-Їй неможливо догодити, хоч як не старайся! Ноги б моєї тут не було, якби не мати і сестри»).
10. Що в захист міс Поллі розповів Том?
(Що у неї був роман,що кавалер її досі живе в цьому місті,колись вона була справжньою красунею,та й зараз була б такою,якби схотіла. « Міс зовсім не стара, а тільки прикидається. А почалося це тоді,коли виникли проблеми з її коханим,з того часу вона ніби харчується колючками-стала колючою,немов їжак»).
2.Закріплення вивченого.  (Робота з текстом).
 Учитель. Знайти в даному тексті засоби характеристики героя.
Учень. Портретна характеристика міс Поллі ( ст..13).
Старий Том розповідає Ненсі, якою була колись міс Поллі:
« Колись вона була справжньою красунею. Якби вона розпустила своє волосся,як тоді,одягла капелюшка з трояндами та сукню з мереживом та іншими білими штучками-ти б побачила,яка вона красуня. І завваж-міс іще зовсім не стара!»
(Том, за допомогою опису зовнішності, дає нам зрозуміти ,що міс Поллі не завжди була такою строгою,і цей опис вселяє надію на те,що вона ще може змінитися).

                              Розділ 3. «Приїзд Полліанни»
1.Бесіда.
1.Про що йшлося в телеграмі,яку принесла поштарка?
(Що Полліанна прибуде до Белдінгсвіля 25 червня о четвертій).
2.Який вираз обличчя мала міс Поллі,прочитавши телеграму?                           (Вона спохмурніла).
3.Що міс Поллі наказала Ненсі, вийшовши з кімнати для Полліанни?
( «Я знайшла в кімнаті муху, поки не доставлять сітки від комах,усі вікна у кімнатці лишатимуться зачиненими»).
4.Хто мав зустрічати Полліанну на станції?  ( Ненсі і Тімоті, Тімоті візьме відкритого візка).
5.За якими прикметами мали впізнати Полліанну?
( У телеграмі сказано, що Полліанна має світле волосся і буде одягнена в червону картату сукенку та солом'яний капелюшок).
6.Що відповіла міс Поллі на запитання Ненсі, чи поїде вона зустрічати Полліанну?
( «Ні,я не поїду. Гадаю в цьому немає жодної необхідності. Це все,Ненсі»).
7.Хто такий Тімоті?      ( Тімоті був сином старого Тома. У місті часто казали: якщо Том-права рука міс Поллі, то Тімоті-ліва).
8.Чи упізнала Ненсі Полліанну?
(Ненсі одразу ж упізнала Полліанну, але їй знадобилося трохи часу, щоб заспокоїтись -у неї чомусь тремтіли коліна).
9. Як поводила себе Полліанна?    ( Вона багато говорила і була дуже весела і щаслива. Ненсі відчула, як її обняли маленькі ручки).
10. Що Полліанна розповіла про свою валізу?
( Що вона в неї нова і дуже гарна. Леді з Жіночої допомоги її придбали, і це дуже мило з їхнього боку, адже натомість вони могли купити килим до церкви).
11.Що означає Жіноча допомога?    ( Це одне з численних благодійних товариств у США)
12.Їдучи до будинку міс Поллі, Полліанна всю дорогу щебетала, але враз її маленьке підборіддя затремтіло,а оченята налились слізьми. Чому?
(Вона згадала про тата, він чудово пам'ятав ці місця і розповідав про них Полліанні).
13.Як Полліанна пояснила,чому вона не в чорній сукні?
( « В місії не було одягу чорного кольору,окрім чорної вельветової сукні однієї леді, однак пастор Каар сказав,що це не підходить. До того ж вона була трохи витерта на ліктях. Кілька леді з Жіночої допомоги хотіли купити мені чорну сукню і капелюшок,однак інші вважали,що доцільніше було б придбати килим для церкви. Місіс Вайт вирішила,що так буде навіть краще,надто вже їй не подобаються діти в чорному. Тобто дітей вона любить,але не в чорному одязі»).
14. Хто був членами товариства Жіночої допомоги?
(Місіс і  містер Грей,вони родичі дружини пастора Карра, місіс Вайт).
15.Полліанна була рада ,що вона не в чорному, бо в чорному їй було би важче радіти. З якої причини вона мала радіти?
(Полліанна раділа,що тато пішов на небо,щоб бути там з мамою та іншими дітьми).
16. Чого сильно хотілося Полліанні?
( Щоб тато був з нею,бо поряд з мамою та дітьми є Бог і янголи,а в неї не лишилося нікого,окрім леді з Жіночої допомоги).
17.Чому співчуття Ненсі до маленької самотньої дівчинки враз змінилося щирим здивуванням?
( Бо Полліанна подумала на Ненсі,що це тітонька Поллі).
.18.Чи розчарувалася Полліана,коли зрозуміла, що її не приїхала зустрічати тітонька Поллі?
( Ні, вона сказала, що навіть рада, що тітонька Поллі не приїхала її зустрічати,адже їхня зустріч попереду, а в неї вже є Ненсі).
18.Що хотіла взнати Полліанна про міс Поллі?
(Чи в неї великий будинок, чи вона багата,чи є в кімнатах килими, чи їдять морозиво по неділях).
19. Що розповіла Ненсі про міс Поллі?
( Що міс Поллі багата, в неї великий будинок,майже в кожній кімнаті є килими, а морозива не їдять, бо тітонька не любить морозива, принаймні, вона ніколи не бачила його на столі).
20.Чи засмутило Полліанну те,що міс Поллі не любить морозива?
(Спочатку їй було прикро, а потім вона сказала,що це навіть на краще- «адже якщо з'їсти забагато, може заболіти живіт»).
21.Що відповіла Ненсі на запитання ,чи є втітоньки килими?  ( «Майже в кожній,- відповіла Ненсі, спохмурнівши, бо якраз згадала,що в кімнатці на горищі килима немає»).
22.Що розказала Полліанна про килими і картини ,які були у них?
( У них було тільки два крихітних килимки,причому один вимащений чорнилом.
Було дві картини,одна була дуже гарна,тато Полліанни її продав і купив їй нові черевики,а інша впала й розбилася . «Але так навіть краще, що я не звикла до гарних речей,- додала Полліанна,-  бо тепер мені сподобається все у будинку тітоньки Поллі».).
25.Про що шепотіли Ненсі і Тімоті, коли вже під'їхали до будинку?
(«Мене тепер і силою звідси не витягнеш,з цією дівчинкою тут тепер буде весело,як у кіно,-щодня»,- насмішкувато мовив юнак. Ненсі сказала: «Ні, хтось таки має її оберігати, і це буду я»).
2.Робота з текстом.
Учитель. Зачитати  засоби характеристики персонажа.
Учень Як засіб характеристики персонажа в даному випадку виступає інтер'єр.(ст..15).
Кімната,приготовлена для Полліанни: «У кімнатці стояло маленьке,проте акуратне ліжко,двоє стільців,умивальник,комод(без люстра) та маленький столик. На вікнах не було фіранок,а на стіні-жодної картини. Цілісінький день сонце припікало дах,і кімнатка розжарилась,як пічка. Москітних сіток на вікнах не було,і їх не відчиняли,щоб не впускати комах. Біля одного з них дзичала велика муха,марно намагаючись вибратися назовні».
Учитель. Про що свідчить цей опис кімнати.
Учень.Про те,що Полліанна зовсім не відіграє важливої ролі у житті тітки. Вона просто планує опікуватися нею заради свого обов'язку.
Учень. Портретна характеристика Полліанни (ст. 18).
« За мить Ненсі побачила її-худеньку дівчинку в червоній картатій сукні,з волоссям,заплетеним у дві товсті коси. З-під солом'яного капелюшка виглядало гарне личко у ластовинні – воно поверталося в різні боки,шукаючи когось очима).
(За допомогою цього опису ми познайомилися з милою,гарною і беззахисною дівчинкою,полюбили її і почали турбуватися про її долю).


Учень. В тексті ще є опис картин місіс Вайт.(ст..24).
«А ще в місіс Вайт були картини-просто чудові-з трояндами,маленькими дівчатками на колінах,кошеням,ягнятами ,левом».
Учень. Картини, які були в Полліанни,коли ще вона жила з татом.(ст..24).
« У нас їх щоправда не було. Але потім з'явилося дві. Одна була така гарна,що тато вирішив її продати,адже мені знадобилися черевики А інша впала й розбилася,і я плакала».

Учень. Тут доречно зачитати опис килимів.(ст..24).
«Обожнюю килими! У нас їх не було,тільки два крихітні килимки,причому один вимащений чорнилом».
3.Художні засоби твору.
Вчитель. Який художній засіб використано у описі картин та килимів.
Учень. Антитеза-різке протиставлення.
(Коментар учителя).
Порівнюючи картини,уявляючи килими,ми розуміємо, у яких важких умовах жила Полліанна і робимо висновки,який сильний характер у маленької дівчинки;як просто вона про все розповідає,нікого не засуджує.

            Розділ 4. «Маленька кімнатка на горищі»
1.Бесіда.
1.Як міс Поллі зустріла племінницю?  (Вона читала книгу, навіть не підвелася, поглянула на неї поверх книги і простягнула руку).
2.Що на кожному пальці міс Поллі ніби було написано?  ( «Обов'язок»).
3.Як повелася при зустрічі Полліанна?    (Вона побігла через усю кімнату і припала до колін тітки, плачучи говорила: «Це так чудово, що в мене з'явилися ви і Ненсі, досі у моєму житті були лише леді з Жіночої допомоги»).
4.Чи обняла міс Поллі  Полліанну?    ( Ні, вона намагалася звільнити свої коліна від пальчиків дівчинки, сказала Полліанні встати, щоб вона роздивилася її).
5.Про кого міс Поллі зовсім не хотіла слухати?   ( « Ти маєш запам'ятати одну річ, але раз і назавжди:ніколи не говори зі мною про твого батька»).
6.Як розмірковувала Полліанна про те,що тітка Поллі не хоче говорити про її батька?    ( Вона впевнена в тому, що тітонька про неї піклується, що їй буде легше,якщо вона не згадуватиме батька).
7.Чим захоплювалася Полліанна,йдучи до своєї кімнати?   ( Розкішшю будинку).
8.Якою уявляла Полліанна свою власну кімнату,а що вона побачила?   (Уявляла кімнату за розкішними дверима,із фіранками,килимами і картинами. Очі її розширились із переляку, що її кімната знаходиться на горищі,їй здавалося,що там бракує повітря).
9.Коли тітка Поллі пішла,у якому стані була Полліанна?   (Вона стояла нерухомо,потім її очі перемістились на голі стіни,підлогу й вікна,на маленьку валізу,вона затулила обличчя руками і промовляла до Ненсі,чому її тато потрібен Богу та янголам більше,аніж їй).
10.Що промовила Ненсі?   ( «Годі,заспокойся,маленьке ягнятко».                    Ненсі запропонувала розібрати валізу).
11.Що було у валізі Полліанни?  (Книжки,латана-перелатана білизна та кілька суконь,які були у жахливому стані).
12.Коли Полліанна промовила до Ненсі: «Тепер я бачу,що це дуже гарна кімната!Як гадаєш  (Коли Полліанна розвішала сукні у шафу,розклала книжки на столі,білизну склала в шухляду комоду).
13.Чому Полліанна раділа,що немає дзеркала?   (Бо не доведеться дивитися на її ластовиння).
14.Чому Ненсі розридалася?  (Полліанна почала радіти,що не потрібні жодні картини і що тітонька дала їй саме цю кімнату).
15.Що запитала Полліанна?  ( «Чому ти,Ненсі, плачеш, може раніше це була твоя кімната?»)
16.Чудернацька назва картини у кімнаті Полліанни   ( «Краєвид із вікна»).
17.Коли Полліанна відчинила вікно,хто залетів до кімнати?  ( Мухи, велика муха і ще кілька мух).
18.Що за дивовижне відкриття зробила Полліанна?   (Під її вікном росло величезне дерево з міцними гілляками,яких вона порівнювала з велетенськими руками,що запрошують до своїх обіймів).
19.Як далі діяла Полліанна?  (Вона стрибнула на гілку,і,немов маленька мавпочка,дісталася найнижчої гілки).
20.Де дівчинка опинилася?  (На задньому подвір'ї,перед нею розкинувся сад, попрямувала до скелі,яку бачила з вікна,їй хотілося побувати на верхівці скелі).
21.В котрій годині була вечеря?   (О шостій, а Полліанна не спустилася, тітка Поллі заборонила її кликати,сказала,нехай вчиться пунктуальності,а вечеряти буде Полліанна хлібом з молоком).
22.Чому перелякалася Ненсі?   (Бо Полліанни не було в кімнаті,вона,мало не плачучи, вибігла на вулицю).
23.Що Ненсі сказала до старого Тома?   ( «Містере Том,те благословенне дівча кудись поділося.-Мабуть пішла на небо,звідки її прислали до нас,- бідолашне ягнятко»).
24.Що відповів Том?  ( «Пішла на небо?-Що ж,Ненсі,вона,може,й хоче туди дістатися»,- погодився він,показуючи у напрямку гострої скелі,на якій виднілася тоненька фігурка).
2.Робота з текстом.
Учитель. Зачитати інтер'єр одної із кімнат будинку тітки Поллі.
(Учень зачитує уривок тексту із роману,ст..28).
«Вони якраз піднімалися сходами-попереду колихалася тітчина шовкова спідниця. Позаду в одній із кімнат двері лишилися прочиненими,і дівчинка помітила яскравий килим та  стільці,обтягнуті атласною тканиною. під ногами  Полліанна побачила розкішний килим,який нагадував м'якенький мох. У кімнатах висіли картини,освітлені сонячними променями,що пробивалися крізь мереживні фіранки».
Учень. Опис горища. (ст..30).   « Тут не було нічого вартого уваги – лише голі стіни з кожного боку. На горі було темно,особливо в кутках, де дах сягав підлоги. Тут стояли численні скрині й коробки. На горищі було задушливо.  Полліанна навіть підняла голову вище,їй здалося,що тут бракує повітря. А праворуч була кімната для Полліанни».
Учень. Опис кімнати Полліанни.(ст..30).   «Полліанна якусь мить стояла нерухомо,потім її очі перемістилися на голі стіни,підлогу й вікна. Нарешті погляд упав на маленьку валізу,за мить вона опустилася на коліна біля валізи й затулила обличчя долонями».

3.Художні засоби твору.
Учитель.. Опис кімнат у будинку підкреслює розкіш  будинку міс Поллі. А вишуканість приміщення допомагають зобразити  лексичні художні засоби твору – епітети. Пригадаємо,що таке епітет.
Учень. Епітет-це художнє означення.
4.( Робота в зошитах).  Виписати епітети .(Кімната тітки Поллі).
Епітети: «шовкова спідниця», «яскравий килим», «стільці,обтягнуті атласною тканиною», «розкішний килим», «мереживні фіранки».(ст..28).
(Горище,кімната Полліанни).«Численні скрині й коробки», «голі стіни,вікна,підлога»,»маленька валіза».(ст..30).

                           Розділ 5.  « Гра»
1.Бесіда( питання за вибором учителя).
1.Що вигукнула Ненсі,поспішаючи до скелі?  ( «Міс Полліанно,як же ви мене налякали»).
2.Як відреагувала Полліанна на вечерю,яку вона мала їсти?   (Вона раділа,бо любить хліб з молоком).
3.Про яку гру розповіла Полліанна Ненсі?   (  Гру «в радість»).
4.У чому полягала ця гра і відколи її почала грати Полліанна?
( Гра полягала у тому,щоб знаходити привід для радощів у всьому без винятку.
Усе почалося тоді ,коли в пожертву отримали милиці,Полліанна дуже хотіла ляльку,та коли прийшла пожертва,там була записка від однієї леді,і в ній йшлося про те,що ляльок немає,але є милиці).
5.Чим була незадоволена Ненсі?   (Вона не розуміла, як можна радіти з того,що отримуєш милиці замість ляльки).
6.Як пояснила Полліанна?   ( Вона сказала,що це просто, «треба радіти з того,що милиці виявилися непотрібними»).
7.Хто згодився грати з Полліанною «гру у радість»?   (Ненсі сказала,що хоч цю гру грати не вміє,але з Полліанною гратиме).
8.Де пішла Полліанна,коли повечеряла хлібом з молоком?   ( До кімнати,де тітка Поллі читала книжку).
9.Про що вони розмовляли?  (Тітка вибачалася за вечерю,а Полліанна казала, що вона правильно вчинила,бо вона любить хліб з молоком,ще тітка Поллі наголосила, що до сніданку потрібно спускатися о пів на восьму).
10.Що несподівано зробила Полліанна?   (Раптом підійшла до тітки і ніжно її обняла,сказавши: «Мені тут так добре»).
11.Як відреагувала тітка Поллі?   ( «Що за дивна дитина? Вона рада,що я її покарала і їй подобається жити зі мною! Дивина,та й годі!»)

12.Що відбувалося в маленькій кімнатці на горищі чверть години потому?
(Зарившись у простирадла,ридала маленька дівчинка,жаліючись своєму таткові,який на небесах).
2.Коментар учителя.
До цього моменту ми зустрічалися з портретом-описом. Різновидом  портрета як засобу характеристики персонажа,є портрет-враження.
 Подумайте,як характеризує Полліанну гра,в яку вона любила грати,у чому вона полягала?
Учитель зачитує. « Гра полягала в тому,щоб знаходити привід для радощів у всьому без винятку,- захоплено розповідала Полліанна. - Це дуже просто,наприклад,треба радіти з того,що милиці виявилися непотрібними!.Це чудова гра. Іноді буває зовсім важко,особливо коли твій тато іде на небо,а в тебе не лишається нікого,окрім Жіночої допомоги. Знаєш,коли шукаєш привід для радощів,забуваєш про неприємне-як у випадку з лялькою і милицями».
3. Ключове питання. Чи розкривають правила гри внутрішній світ Полліанни?
Учень. Нас вражає її оптимізм,бажання жити і знаходити радість у всьому.     Це сильний характер, а сили їй додає любов до оточуючого середовища.


                          Розділ  6. «Значення обов'язку»
1. Бесіда.
1.Як розпочався наступний день Полліанни після приїзду? 
( Полліанна прокинулась близько сьомої ранку. Підбігла до вікна,щоб потеревенити з пташками,що весело цвірінькали в саду).
2. Чому Полліанна почала похапцем одягатися?  ( Вона побачила,що її тітка ходить садом поміж трояндових кущів,Полліанна спішила приєднатися до неї).
3.Як привіталася Полліанна з тіткою?   (Вона налетіла на неї і кинулася в обійми,сказавши,що так вітається лише з тими,кого любить.
«…Ви ж не з Жіночої допомоги,ви-моя рідна тітонька,і ви така гарна,що я одразу ж побігла вас обійняти»).
4.Як відреагувала тітка?   ( Міс Поллі спробувала спохмурніти,як робила це завжди,але цього разу вийшло не дуже переконливо).
5.Якою була поведінка старого Тома-садівника при зустрічі з Полліанною?
(Він тремтячою рукою погладив світле волосся дівчинки. Сказав,що знав маму Полліанни, коли та була ще менша за неї і що Полліанна дуже схожа на свою маму).
6.Який в домі тітки був порядок щодо сніданку ,обіду, вечері?
(Дзвінок завжди означає,що потрібно кидати все й щодуху мчати до їдальні.      А якщо не робити цього,то можна залишитися голодною).
7.Хто за сніданком кружляв над столом?  (Дві мухи).
8.Якою була відповідь на запитання міс Поллі: «Звідки взялися ці мухи?»
( «Мабуть це мої мухи»,- обізвалася Полліанна і розказала,що вона бачила,як вони залетіли крізь відчинені вікна).
9.Яке зауваження зробила міс Поллі Полліанні?   (Що вона забула про свій обов'язок і попросила не відчиняти вікон,доки не привезуть москітних сіток).
10.Після сніданку міс Поллі обіцяла дати прочитати брошурку. На яку тему ця брошурка?    ( Про мухи,що вони не тільки брудні і надокучливі,а й небезпечні для здоров'я).
10. Що відповіла Полліанна?   (Вона вибачилася,що забула про свій обов'язок і додала,що обожнює читати).
11.Чого через півгодини піднялася тітка Поллі до небоги?   (Поглянути на одяг Полліанни).
12.Як її прийняла Полліанна?   (Вона із захопленням розповідала про книжку,сказала,що ще ніколи в житті не тримала  в руках настільки цікавої книжки).
13.На що хотіла поглянути тітка Поллі?   (Вона сказала,щоб Полліанна принесла свій одяг).
14.Про що непокоїлась Полліанна?    (Щоб тітка Поллі не подумала про її одяг ще гірше, ніж Леді з Жіночої допомоги,бо вони вважали, що в такому вбранні і на люди соромно з'являтися).

15.Чому Полліанна залилась рум'янцем?   (Бо запитала тітку Поллі,чи вона коли-небудь приймала пожертви,але зразу виправилась: «Я й забула,що багаті такі пожертви не отримують. Проте знаєте,я іноді забуваю про те,що ви багаті,особливо в цій кімнаті).
16. Де були найкращі речі Полліанни?  (На ній, їх їй купили леді з Жіночої допомоги ,головна серед них-місіс Джонс сказала,що вони «мусять витратити гроші на ці речі, навіть якщо проходи у церкві залишаться без килимів, леді сподіваються,що на килими витратить гроші містер Вайт,хоча він дуже нервовий,проте в нього багато грошей.  «Гадаю,він має радіти,що, незважаючи на нерви,у нього багато грошей»,- сказала Полліанна).
17.На яку тему перевела розмову міс Поллі?   (Восени Полліанна піде до школи,містер Голл,директор школи,визначить,до якого класу вона ходитиме).
18.Що мала робити Полліанна щодня по півгодини?   (Читати вголос тітці Поллі).
19.Що вміла робити Полліанна і хто її навчив?   (Трохи вміє грати на роялі,її навчила міс Грей – вона грала в церкві; вміє шити,леді з Жіночої допомоги її навчили: місіс Джонс тримала голку не так,як усі інші,а місіс Вайт вважала,що шов «назад голку» потрібно опанувати раніше,аніж шов « вперед голку»;вміла куховарити-готувати шоколадну помадку і пиріг з інжиром).
20.Що вигукнула Полліанна,коли тітка Поллі втановила їй розпорядок дня?
( «Але ж тітонько,ви зовсім не лишаєте мені часу на те,щоб просто жити!»)
21.Що корисного хотіла тітка Поллі для Полліанни?  (Дати їй належне виховання й освіту).
22.Що запитала Полліанна несміливим голосом?   ( «Які з моїх речей ви віддасте бідним?»)
23.Що відповіла міс Поллі?   (Вона важко зітхнула і додала «Я вважаю,що мій обов'язок забезпечити тебе належними речами,у яких не соромно з'являтися на люди»).
24.Яке питання роздратувало міс Поллі?   ( «Тітонько,а хіба не можна жити так,щоб радіти своєму обов'язку?»)
25.Що відповіла тітка Поллі?   (Її щоки вкрилися червоними плямами,вона повернулася і,роздратована,пішла сходами вниз,сказавши: «Ти забуваєш про чемність, Полліанно!»)

26.Чому дівчинка,після кількох хвилин мовчання,радісно засміялася?
(Полліанна замислено підсумувала: «Що ж, у виконанні обов'язку,здається,немає нічого,чому можна було б радіти. - Хоча ні! Радіти можна - коли виконаєш свій обов'язок!- І дівчинка радісно засміялася).
2.Бесіда.
Розпорядок дня Полліанни?.  
3.Робота з текстом,(ст..54).    (Учні зачитують розпорядок дня).
«Щоранку о дев'ятій ти півгодини читатимеш мені вголос; до того часу після сніданку наводитимеш лад у кімнаті;у середу й суботу з пів на десяту до дванадцятої вчитимешся куховарити на кухні разом з Ненсі; в інші дні у цей час ми займатимемося шиттям;тож удень ти будеш вільна,щоб займатися музикою».
Учитель. Полліанна на це відповіла,що їй не лишається часу на те,щоб жити. Що для неї означає «жити?»
(Учні зачитують,ст.55).
«Жити-це робити те,що хочеться. Наприклад,гратися на вулиці,читати (краще про себе),лазити на пагорби,розмовляти з Томом і Ненсі, дізнаватися про людей,будинки і все-все,що побачиш на цих чудових вулицях-ось що я називаю життям,тітонько».
3. Характеристика внутрішнього стану персонажів.                                                                                                                               Учитель. Як характеризує тітку Поллі вчинок щодо розпорядку дня?
Учень. Це підкреслює строгість її характеру та виконання обов'язку.
Учитель. Як розпорядок дня вплинув на Полліанну?   (Вона примусила тітку Поллі задуматися над словами  «що означає жити»).

                       Розділ 7. « Покарання для Полліанни»
1.Бесіда (питання на вибір вчителя).
1.Чого Тімоті о пів на другу привіз міс Поллі і її племінницю до міста?
(Вони ходили по крамницях,щоб вибрати новий гардероб для Полліанни).
2. На що перетворився вибір нового гардеробу?   (На захопливе видовище: міс Поллі відчувала незвичайну слабкість,ніби здійснила прогулянку по краю вулкана над кратером із розпеченою лавою; продавці ж отримали безліч смішних історій,які із задоволенням переповідали своїм знайомим та друзям аж цілий тиждень; Полліанна виходила із кожної крамниці із сяючою посмішкою).
3.Скільки часу тривав похід по крамницях?   (Майже весь день).
4.Чому після вечері дівчинка почувалася надзвичайно щасливою?   ( Бо старий Том  розповів Полліанні дуже цікаві речі про її маму).
5.У яку гру грала Полліанна?   ( У гру про Гіпзибу. Коли Ненсі сказала Полліанні, що їй не подобається своє ім'я Ненсі,Полліанна заспокоїла її,сказавши,що вона має радіти хоча б тому,що її не назвали Гіпзибою,так звуть місіс Вайт,а чоловік її кличе  «Гіп,Гіп»).
6.Яку пораду дала Полліанна Ненсі?  ( « У всьому можна знайти щось хороше,привід для радості варто лише пошукати»).
7.О пів на дев'яту Полліанна пішла спати,чому вона не заснула?   (Бо кімната розігрілася,як пічка).
8.Де опинилася Полліанна?    (Вона вийшла на горище,побачила кілька білих мішків,згадала,що в мішках зимові речі,вибрала найм'якіший замість матраца, тонший-на подушку і майже порожній,що мав стати ковдрою ).
9.Де вона попрямувала?   ( На дах літньої веранди міс Поллі; вмостилася на котиковій  шубці,підстелила мішок-подушку,а іншим мішком укрилася,зібравшись спати).
10.Що в той час робила тітка Поллі?   (Метушилися у своїй кімнаті в капцях і нічній сорочці,геть бліда і дуже перелякана).
11.Кого міс Поллі викликала на допомогу?   (Вона зателефонувала Тімоті і  містеру  Тому,сказала,щоб прихопили із собою ліхтарі,бо хтось заліз на дах веранди).
12.Як захоплювали злочинця?   (Тімоті  стояв на останньому щаблі  драбини,том заліз на дах через вікно,а тітонька виглядала з того ж таки вікна).
13.Кого знайшли на даху?  (Сонну Полліанну,яку розбудило яскраве світло ліхтарів і голосні вигуки, вона сіла і сонно закліпала очима).
14.Як тітка Поллі покарала Полліанну?   (Тітка сказала: «Решту ночі ти спатимеш зі мною у моєму ліжку»).
15.Що відповіла Полліанна?   (Вона радісно вигукнула: «О,тітонько Поллі,як це великодушно з вашого боку!»)
16.Як себе почувала міс Поллі?   (Абсолютно безпорадною).
17.Чому міс Поллі почувалася безсилою?  ( Дівчинка втретє  сприйняла покарання як найвищу у світі нагороду).
2.Художні засоби твору.(Зачитати опис місячної ночі,ст..61.).
Учень зачитує опис ночі.   «Там панувала оксамитова темрява,і лише місяць крізь невеличке віконце кидав на підлогу доріжку світла. Дівчинка глибоко вдихнула і ступила на сріблясту місячну доріжку,що вела до вікна. А за вікном розтягався справді чарівний світ,у якому було вдосталь свіжого повітря…А перед нею відкривалося чудове видовище – і там було свіже повітря,місячне світло й нічна прохолода».
3.Ключове питання. Як цей опис характеризує головного персонажа?
Відповідь. Дівчинка-романтична натура,яка вміє побачити красу у всьому,що її оточує, вміє спілкуватися з природою.                                                                              4. Повторення вивченого із теорії літератури.                                                             Який художній засіб найбільше використано у даному тексті?
Учень. Метафора-перенесення ознак одного предмета на інший.
Робота в зошитах
5.Виписати метафори.      ( «панувала темрява»,»місяць кидав доріжку світла», «срібляста доріжка вела до вікна».)

                         Розділ 8. «Полліанна йде в гості»
1.Бесіда  (питання за вибором  вчителя).
1.Що незабаром було встановлено у Гаррінгтонському маєтку?   (Встановився певний режим дня:Полліанна шила,грала на роялі,читала вголос і вчилася готувати на кухні).
2.Для чого залишалося в Полліанни достатньо часу?   (Щоб «жити»,адже з другої до шостої дівчинка могла займатися чим завгодно).
3.Хто більше потребував відпочинку від занять,Полліанна чи тітка Поллі?                                  
(За кілька перших липневих днів міс Поллі не один раз вигукувала: «Це просто неймовірна дитина!» А після уроків читання й шиття вона іноді почувалася спантеличеною і виснаженою).
4.Чи хвилювало Полліанну,що по сусідству не  було  дітей і вона не мала з ким бавитися?   (Ні, вона щаслива була,коли гуляла вулицями, вона просто обожнювала людей).
5.Кого щоразу під час прогулянки зустрічала Полліанна?  (Вона виділила одного чоловіка серед інших і навіть охрестила його  « Мій незнайомець».)
6.Чому Полліанна зважилась заговорити з Незнайомцем?   (Дівчинці було його шкода).
7.Що відповів Незнайомець після чотириразової спроби Полліанни заговорити з ним?   (  «Це ти до мене», «Гм», «Хто ти,дитино, і чому звертаєшся до мене», «Це ж треба…»,-  і поспішав далі).
8.Що було спільного у міс Поллі і місіс Сноу?  ( Вони були прихожанками однієї церкви,але місіс Сноу була бідною і часто хворіла,тому інші прихожани мали про неї дбати).
9.Як справлялася зі своїм обов'язком міс Поллі?     (Щочетверга, за вказівкою міс Поллі, Ненсі відносила якусь їжу місіс Сноу?)
10.Що за привілей випрохала Полліанна в тітки?   (Віднести місіс Сноу холодець із телячої ніжки).
11.Чому Ненсі порадила завчасно не радіти?  ( Бо нікому не подобається ходити до місіс Сноу,вона  буркітлива і нудна).
12.Чому блищали очі Полліанни?   (Так уже їй хотілося познайомитися з  «дивовижною» місіс Сноу).
13.Хто відчинив двері в квартирі місіс Сноу?   (Молода,але дуже бліда й утомлена дівчина-це її донька).
14.Чому у кімнаті хворої Полліанна кілька секунд кліпала очима?                    (Щоб звикнути до напівтемряви,яка тут панувала).
15.Коли Полліанна змогла роздивитися тьмяний силует жінки,якими були її дії?
(Вона підбігла до ліжка і сказала: «Як ся маєте,місіс  Сноу? Тітонька Поллі посилає вам телячий холодець).
16.Що відповіла місіс  Сноу?   ( Звісно,я дуже вдячна, та все ж сподівалася,що це буде бульйон з баранини).
17.Що сказала, насупившись,Полліанна?  ( «А я гадала,що вам замість холодцю зазвичай хочеться курчати,бо Ненсі сказала,що вам зазвичай хочеться курчати,коли приносять холодець,і баранячого бульйону,коли приносять курча,а може вона все сплутала…»).
18.Як відреагувала хвора пані?                                                                                     (Вона мало не підстрибнула,виструнчилася,сидячи у ліжку і вимагала пояснень: «Міс Нестриманість,хто ти така?»)
19.Чому Полліанна розсміялася?   ( Через ім'я, вона сказала, що Нестриманість було би ще гірше,ніж Гібзида).
20 Чому місіс Сноу  різко змінила тему розмови?  ( Коли вона почула про холодець,то сказала,що їй хотілося баранячого,тоді згадала,що в них вже така розмова була і різко  змінила тему розмови,промовивши : «Сьогодні вночі я геть не стулила очей,уявляєш?»)
21.Що відповіла Полліанна, умостившись у кріслі? ( «Ми стільки часу витрачаємо на сон! Хіба вам не шкода стільки спати? Адже у цей час можна «просто жити»).
22.Що у відповідь Полліанна почула від місіс Сноу?  (Ти,мабуть,найдивовижніша дитина з усіх,кого я знала! Ану підійди до вікна і підніми фіранку,хочу тебе роздивитися!»).
23.Спочатку Полліанна зітхнула, чому? ( Тому,що місіс Сноу побачить її ластовиння).
24.Чому потім зраділа Полліанна? ( Бо,піднявши фіранку, вона змогла побачити місіс Сноу. Полліанна вигукнула: «А мені ніхто й не казав,що ви така гарна!»)
25.Що відповіла жінка?   ( «Я гарна? Я не знала»).
26.Що запропонувала Полліанна місіс Сноу?    (Подивитися в люстерко, дозволити її розчесати).
27.Що відповіла місіс Сноу?  (Вона не часто дивиться в люстерко,бо змушена лежати в ліжку, а зачіска все одно довго не протримається).
28.Якими були дальші дії Полліанни?  (Вона сказала,що обожнює робити зачіски;кілька хвилин старанно працювала,ефектно викладаючи кучері,потім вхопила із вази рожеву гвоздику і прикрасила нею зачіску).
29.Який настрій був у місіс Сноу,чи була вона задоволена?   (Вона не відводила очей від люстерка і промовляла: «Взагалі-то мені подобаються червоні гвоздики,та яка різниця,якщо до вечора квітка все одно зів'яне; зачіска довго не протримається,коли постійно лежиш на подушці;і ще  їй не подобається чорне волосся,бо на ньому помітна кожна сива волосина).
30.Що на те відповіла дівчинка?   (Можна радіти,що квіти в'януть,тоді  щодня у вазі з'являються нові; добре ,що зачіска довго не протримається,тоді вона зможе зробити зачіску нову; добре ,що волосся чорне,бо на подушці воно має кращий вигляд,аніж світле).
31.Що відповіла місіс Сноу роздратованим голосом? ( «Скажи,чому я маю радіти,коли зі мною таке трапилось,коли день у день лежу  у ліжку хвора?»)
32 Що відповіла Полліанна? ( Зараз їй час іти,вона думатиме про це всю дорогу,а наступного разу,коли прийде у гості, розповість,чому місіс Сноу має радіти.).
33.Коли пішла Полліанна, жінка взяла люстерко і почала скептично себе розглядати. Що вона промовила?   ( «А ця мала і справді вміє робити зачіски. Я ще ніколи не мала привабливішого  вигляду. Та який у цьому сенс?»,-і знову лягла на подушку).
34.Чому здивувалася Міллі,коли зайшла до маминої кімнати?   (У маминому волоссі була гвоздика,на вікні підняті фіранки,а місіс Сноу перебирала мереживо на своїй нічній сорочці).
35.Які дорікання лунали у сторону доньки місіс Сноу?   ( « А що тут такого,що підняті фіранки,якщо я хворію,то це не означає, що я маю просидіти все життя у темряві;гадаю,хтось міг би подарувати мені нову нічну сорочку»).
36.Чому у Міллі від здивування аж слів забракло і вона спересердя вигукнула: «Мамо!»   (Міллі вже давно пропонувала мамі розміститися у світлій кімнаті,а вона постійно відмовлялася,а у шафі за її спиною лежали дві нові нічні сорочки,і вже кілька місяців вона марно вмовляла матір їх одягнути).
2. Застосування художніх засобів.
Учитель. Зачитати портрет Незнайомця.
Учень.  Цей портрет мене насторожує  ( ст..68).
« Незнайомець часто був одягнений у довге чорне пальто і високий оксамитовий циліндр-таких речей звичайні перехожі не носили. Він був гладенько виголений,досить блідий,а волосся,що виглядало з-під капелюха,вже торкнулася сивина. Чоловік завжди ходив прямо і трохи поспіхом,завжди сам-один, і Полліанні чомусь було його шкода».
Учень. Цікаво,як могла Полліанна побачити красу  місіс Сноу.(ст..74).
«У вас же такі гарні й великі очі! Вони темні,як і ваше чудове кучеряве волосся.    А ще у вас на щоках просто чудові рум'янці. Звісно,ви справжня красуня,місіс Сноу!»
Коментарі. Це тільки щире серце Полліанни вчить нас бачити у всьому тільки прекрасне.
Учитель В даному випадку знову присутній художній засіб - антитеза. На противагу оптимістичній Полліанні розкривається характер песимістичної місіс Сноу.     (Учні зачитують підтвердження про примхливий характер місіс Сноу).(ст..70).
« Місіс Сноу вважає: все ,що відбувається в її присутності, не мало би відбуватися взагалі,її навіть дні тижня не влаштовують! У понеділок вона скаржиться,що неділя швидко минула,а якщо принести їй холодцю,то неодмінно зауважить,що краще б це було курча. Однак навіть якщо принести курча,вона зажадає бульйону з баранини!»
ІV.Закріплення вивченого матеріалу.
Підсумкова бесіда. 
Вчитель.  Аналізуючи прочитане, ми зрозуміли ,яку роль у художньому творі відіграє опис.
Учень. Портрет, пейзаж, інтер'єр – це засоби характеристики героя. За допомогою цих засобів ми взнали, де  жили герої, в яких місцевостях перебували, який у них зовнішній вигляд, чим вони нам симпатизують.

Вчитель. Повторили художні засоби твору.
Епітет,метафора, антитеза –художні засоби, за допомогою яких образно змальовуються характерні риси персонажів. Розкриваються особливості їхнього характеру.
Учень.  Навчилися на прикладі образу Полліанни,як потрібно ставитися до інших. Пересвідчилися,що на добро відповідають добром,бо якими би не були наші герої,після зустрічі з  Полліанною вони не могли би зробити поганих вчинків,дізналися,якою має бути мова персонажів:виразною,емоційно забарвленою,насиченою художніми засобами.
V.Творче  завдання.
Вчитель. Я пропоную уявити скарбничку Полліанни і  скарби в ній.                              Які подарунки і кому вона може подарувати?
Ненсі і Тімоті- дружбу, Томові-ласкаву посмішку,тітці Поллі-вдячність,любов; місіс Сноу – впевненість,здоров'я; Міллі-допомогу,Незнайомцю-прихильність.
VІ. Робота з епіграфом.
Полліанна подібна до приходу весни. Молода,красива,мила,щедра,як весна,вона  увірвалася у містечко і їхнє життя поплило,як останній сніг від привітних весняних променів..Вона є символом спогадів із минулого життя,а також надією на великі зміни у майбутньому.
Вчитель. Прощальними словами будуть рядки акровірша,які підкреслюють риси характеру  Полліанни.
Посміхнеться, привітає,
Очі в неї добром сяють,
Любить всім допомагати,
Любить в гру «у радість» грати,
І при місяці мандрує,
А за татком посумує,
Непримхлива,незрівнянна,
Несказанна, довгожданна,
А ім'я їй     Полліанна.
VІІ.Домашнє завдання
Прочитати розділ 9 – 16.  Навчитися переказувати основне із прочитаного тексту. Виписати портретну характеристику героїв, інтер'єр, пейзаж.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Популярність образу Полліанни серед дітей різних країн. Втілення сюжету роману у кіно та інших видів мистецтва. Том Сойєр і Полліанна

Конспект уроку Елеанор Портер «Полліанна».