Характеристика персонажів за допомогою художніх засобів у повісті Чарлза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»
Характеристика персонажів за допомогою художніх засобів у повісті Чарлза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»
Мета: виробляти
вміння аналізувати зміст художнього твору, вдосконалювати знання із теорії
літератури,виховувати моральні цінності,розвивати зв’язне мовлення,навчати учнів
систематизувати вивчене,вивчати народні звичаї.
Обладнання: текст твору,портрет
Чарлза Діккенса,ілюстрації,проект
«Святкування Різдва»,презентація біографії Чарлза Діккенса,фрагмент
кінофільму.
Наскрізні лінії на
уроці:екологічна безпека,громадянська відповідальність,здоров’я і безпека,підприємливість і
фінансова грамотність.
Хід уроку
…Не гроші роблять людину щасливою,
а людяність.
Ч.Діккенс
Привітання
Слово
вчителя
-На початку
уроку я пропоную послухати колядку «Щедрик»
-Який
настрій передає вам ця колядка?
(Відповіді
дітей)
-В
результаті усі мають різдвяний настрій.
Цікавинка про колядку: першу музичну
обробку зробив Микола Леонтович,вперше колядку виконав хор Київського
університету ім.Святого Володимира. У 2016 році був запущений флешмоб до
100-річчя колядки.
(Перевірка
домашнього завдання)
Роздум «Що
для мене є Різдво?»
(Учні
відповідають словами-асоціаціями)
Вчитель. Роздуми
про Різдво підвели нас до теми сьогоднішнього уроку
Оголошення
теми та мети уроку
(Учні
записують тему уроку)
-Я поставила за мету закцентувати
увагу на теорію літератури,бо саме через художні засоби ми можемо розкрити
внутрішній світ героїв твору і уявити їх зовнішність,зрозуміти, в яких умовах
вони живуть.
Ми почули,що найрадісніше свято для
нас-Різдво,але чи всі радіють народженню Христа? Відповідь на це дасть
«Різдвяна пісня…»,яку написав Чарлз Діккенс. То що ми знаємо про автора,з якої
країни примандрувала до нас повість.
(Учні
зачитують план біографії Чарлза Діккенса)
Учитель.Далі про твір,головний
герой-Скрудж,всі події відбуваються через нього,тепер пора пригадати про сюжет.
Учень.Сюжет-ланцюжок подій.
Завдання для
учнів-ланцюжком пригадати сюжет
(Учні
коротко розповідають зміст твору)
Учитель. Час
дії повісті автор обрав не випадково,адже Різдво-свято великого дива.Вшановуючи
Спасителя,християни замислюються над своїми вчинками і сподіваються на кращі
зміни у житті. Але для Скруджа існує лише один «бог»-гроші,його насправді може
врятувати чудо. Цей твір величний за формою і змістом,тому і автор назвав твір
«пісня у прозі»,тут зв’язок з народними різдвяними піснями,що уславлюють Христа.
А тепер пора
пригадати структуру сюжету.
(Підказка
від вчителя)
Тут герої,їхні мрії,по порядку
зрозумілі,-
Це план твору,не секрет,ланцюжок
подій-сюжет.
А сюжетні елементи всі,немов в
апартаментах:
Експозиція-початок,час і місце
показати,
А Зав’язка-це подія,від якої інша діє.
От про що там далі йдеться,в Дії
Розвитку ведеться,
Про напруження у творі Кульмінація
говорить,
Елементів ціла в’язка,все завершує Розв’язка.
-За
допомогою підказки пригадали структуру тексту,а тепер завдання на дошці.
(Правильно
об’єднати)
2.Експозиція 1. Присутність Скруджа на власному похороні
4.Зав’язка 2. Зображення
життя Скруджа на початку твору
5.Розвиток дії 3. Переродження героя
1.Кульмінація 4. Поява привида Марлея
3.Розв’язка
5. Подорожі з духами
Учитель. То
який з вигляду Скрудж? Може ми в його зовнішності знайдемо щось добре? Він
багатий,напевно жив у комфорті,спілкувався з найвищим товариством.В цьому нам
допоможуть описи. Які ми знаємо описи?
Учні.
Портрет,пейзаж,інтер’єр.
Учитель.Прошу
відгадати загадки і ви пригадаєте про засоби характеристики.
Як художній твір читаєм,то героя
уявляєм:
І волосся,очі,ніс,-вийшов в нас герой
на біс!
Персонажів порівняєм,вигляд зовнішній
вражає,
Для нікого не секрет,образ творить
нам –портрет.
Він у творі місце
має,тут герой перебуває:
Чи у лісі,чи у парку,чи
увечері,чи зранку,
Може сніг,а може пляж?-
Все розкаже нам
–пейзаж.
Можна взнати про кімнату,чи
їдальню,чи палату,
Де герой перебуває,і які принади має,
Де він жив колись,тепер,нам
розкаже-інтер’єр.
Робота з
підручником.Учні зачитують портретну характеристику Скруджа.
Учитель.Нічого
доброго ми не дізналися,може інтер’єр Скруджевої кімнати нас зігріє?
(Учні
зачитують опис помешкання Скруджа)
Учитель.А
може Скрудж втік з такої атмосфери,пішов до людей. В якому середовищі він перебував?
(Зачитують
пейзаж)
Учитель.До речі, «він своєю
байдужістю відлякував людей: старці ніколи не сподівалися від нього
милостині;діти ніколи не питали в нього,котра година,ніхто ніколи за все життя
–ні чоловік,ні жінка не попросили його показати дорогу…»
-А коли ви
відгадаєте ще одну загадку,то ми попросимо допомоги у епітетів.
Що означає
епітет?
-Художнє
означення.
Загадка
Чи високий,чи низький,чи веселий,чи
сумний,
Чи потворний,чи
красивий,безталанний,чи щасливий,
Чи спокійний,чи як вітер,нам про все
скаже епітет.
-Що скажуть
епітети про Скруджа?
(Учні
зачитують епітети)
Учитель.Але
ще все не втрачено,є інші художні засоби.
Тут усе ми порівняєм,знайти спільне
щось бажаєм,
Чи предмета і людини,чи людини і
рослини.
І опишем й порівняєм,все під образ
підлягає:
І обличчя,й стан ,і вбрання нам
представить порівняння.
(Учні
зачитують порівняння)
Учитель.
Потрібно якось рятувати Скруджа.
Безвихідної ситуації не буває. Адже незабаром Різдво,Бог опікується
усіма,навіть вбогими душею.Нехай станеться чудо. Пора познайомитися з духами за
допомогою художніх засобів. Але ми ще не використали такий засіб характеристики
,що вживається лише в переносному значенні і переносить ознаки з одного
предмета чи особи на інший.І не звернули увагу на найдрібніші подробиці у
творі.
Підказка-загадка
Непряму структуру має,різнобарв’ям,змістом грає,
У природі,як в людини,постає жива
картина:
Хмарка плаче,дощик ллється,сміхом
сонечко зайдеться,
Земля стогне,вітер свище,летить мрія
наша вище.
Що усе в житті це значить,метафора
розтлумачить.
Робота в
зошиті
Художня деталь-опис предметів і
явищ,що оточують героя . Найдрібніші подробиці.
Учитель.Може бути і
картинка,рукавичка чи хустинка,
Може бути хмарка,думка,може-прищик чи
пігулка.
Взагалі-це все деталі,щоб героя ми
впізнали,
Його дії зрозуміли,його вчинки
оцінили.
-Повертаємося
до духів. А ще краще до художніх засобів,що нам у допомозі.
Свавільний,безжалісний
скупий Скрудж,чи вірив хтось,що він зміниться. Хто допоміг йому?
Завдання-вказати
художній засіб?
1.Привид
Марлея: «зняв хуску,яка підтримувала
нижню щелепу»(хустка-худ.деталь), «забряжчав своїм ланцюгом»(ланцюг).
2. Перший
дух: «не було зморшок,блискучий пояс,на одягу літні квіти,від нього світло
освітлювало все навкруги,тримав гілку вічнозеленої зимової рослини».
Художня
деталь доводить,що це дух минулого,дитинства.
3.Другий
дух: «обличчя добре,очі блищали,голос,веселий»(епітети характеризують духа
теперішнього Різдва).
4.Третій
дух- «згусток темряви і страху»(дух майбутнього,смерть; метафора).
-Слава
Богу,Скрудж зрозумів нікчемність свого становища,до чого його привів його
«бог».Він каїться,Бог дає шанс на виправлення. Скрудж ніби вдруге народився.
Який він став?
Учні
відповідають.Зачитують художні засоби.
Учитель. Він
переродився,бо ще жевріла маленька іскринка людяності у його серці,захована у
дитинстві. А Різдвяний вогонь її розпалив.
-А чи всі
герої твору так перероджувалися?
Відповідь
учнів. Ні,бо вони ішли вірним життєвим шляхом,були до всіх з відкритим серцем і
щирою душею. Раділи тому,що мають.
(Учні
характеризують інших персонажів).
(Обговорення
ілюстрацій)
Робота з
текстом (учитель зачитує розмову Скруджа з
дівчиною,з якою він мав би одружитися та монолог Скруджа про його
колишнього шефа).
Дискусія між
учнями.
Підсумок
характеристики
Судячи із
поведінки,способу життя,мети,ставлення до інших ,твір в цілому нас вчить
-мати громадянську
відповідальність(не жити для себе,а бути корисним у суспільстві,старатися
допомагати іншим);
-дбати за здоров’я і безпеку(приклад
опіки над Тайні Тімом,коло ти у достатку живеш.то їж краще,зроби для себе та
для інших кращі умови життя,тоді серце буде здорове,і сон міцний);
-вчимося підприємливості і фінансової
грамотності(коли ти розумний,то нехай твої шляхетні пориви не гинуть один за
одним,нехай нами не заволодіває пристрасть наживи,май благородні наміри,будь
ощадним,але поміркованим,тоді буде і професійний зріст,і сімейний затишок,і
статки);
-дбати за екологічну безпеку(у творі
не було ялинки,нехай вона буде,але не свіжозрізана,бо так ми нищимо природу,а
коли штучна,то прослідкувати,щоб була безпечною для здоров’я)
Скам’яніла душа Скруджа відродилася і
розквітає милосердям,прагне знаходити шлях до справжнього щастя. Письменник
утверджує віру в гуманізм.
Робота в зошитах
Гуманізм-щира любов до людини та
повага до її гідності
Учитель. А
зараз всіх запрошую до літературної кухні.
(учні
сідають за стіл,де є ілюстрації,книги,проекти)
-Ми будемо
пригощатися. Вас пригощає Чарлз Діккенс презентацією біографії ю
(Учні
переглядають презентацію біографії Ч.Діккенса).
-Кінематограф
всім пропонує фрагмент фільму «Різвяна пісня…»
(Перегляд
фільму)
Учні
пропонують.
-Оскільки ми
говоримо про Різдво,я пропоную проект святкування Різдва у моїй сім’ї.
-Я пропоную
рецепт приготування різдвяних пампушків.
-Я приготував
для вас різдвяне віншування.
-А я всім
заколядую.
Підсумок
уроку
Шестикласники,зізнаюсь,що
в душі я дуже каюсь,
У вас
чудодійна сила ,ви мене переродили,
З неба Духи
три зійшли і мені допомогли.
Вже Різдво
до нас ступає добра,щастя вам бажаю,
Знаю,учні ви
чудові,помогти іншим готові,
Дружелюбні,щирі,гарні,друзі
вірні,бездоганні,
Вчіться
гарно,не лінуйтесь,і про ближнього турбуйтесь,
Любіть Бога
і родину,любіть рідну Україну!
Мир і спокій
хай вам буде,Миколай вас не забуде,
Бо ви Божі
візерунки,вам солодкі подарунки,
А коли буде
нагода,добрий Скрудж стане в пригоді,
Щиро всіх
гостей вітаю і веселих свят бажаю!
Добрих справ
в мене нівроку,до наступного уроку!





Українська народна щедрівка (обр. Леонтовича) - Щедрик - Щедрик, щедрик, щедрівочка, Прилетіла ластівочка.








Українська народна щедрівка (обр. Леонтовича) - Щедрик - Щедрик, щедрик, щедрівочка, Прилетіла ластівочка.
Коментарі
Дописати коментар