Ідея радості життя і відкриття світу у романі Е.Портер «Полліанна»
Ідея радості життя і відкриття світу у романі Е.Портер «Полліанна»
Тема. Елеанор Портер «Полліанна». Ідея радості життя й відкриття світу у творі.
Мета: удосконалювати навички аналізу тексту; формувати гуманістичні ідеали-совісті, справедливості, добра, милосердя; навчити вмінню виділяти елементи сюжету.
Обладнання: роман Елеанор Портер « Полліанна» в перекладі з англійської В.Наливаної; ілюстрації О.Воронкової; фотографії.
Тип уроку: комбінований.
Радість - всесвіту пружина,
Радість – творчості душа,
Дивна космосу машина
Нею живиться й руша.
Радість квіти розвиває
І розгін дає сонцям.
Їх в простори пориває,
Невідомі мудрецям.
Ф.Шиллер. Ода «До радості».
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1.Творче завдання
« Люди часто тримаються за свої скелети, моя мила дівчинко…». Цей вислів Джона Пендлтона застосувати до характеристики персонажів роману «Полліанна».
Ми у творі дуже часто зустрічалися з незвичним реченням - « Ховати скелета у шафі»
Насправді - це фразеологізм, що означає - приховувати тяжкий гріх або злочин.
Ненсі розуміла ці слова як нерозгадану таємницю, цікавий секрет.
Полліанна думала, що в шафі Джона Пендлтона справді захований скелет людини.
2. Дослідницька робота.
За допомогою методу ПРЕС дослідити,за які скелети тримаються всі інші герої?
Я вважаю,цей вислів стосується тітки Поллі, лікаря Чілтона, Джона Пендлтона, місіс Сноу.
Тому що, у цих людей було життя з радощами і тривогами, як і в усіх, та вони не вміли побороти труднощі на своєму шляху. Замкнулися в собі і звикли черство і холодно жити, просто дотримуючись обов'язку.
Наприклад, Джон Педлтон став відлюдником, місіс Сноу нічим не була задоволена, лікар Чілтон не наважувався на відверту розмову, у міс Поллі стало черстве і замкнуте серце. Їм потрібен був поштовх для змін у житті.
І тому цим поштовхом стала маленька дівчинка, яка навчила їх радіти. В результаті Джон Пендлтон здатен подарувати комусь свою любов, тітка Поллі- любов і турботу, лікар Чілтон відкрив свою душу, вийшов на відверту розмову, місіс Сноу навчилася грати у гру в радість. Вони вже відпустили «свої скелети», відкрили інший світ – світ радості.
ІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1.Слово вчителя.
Полліанна – це «дівчинка – радість», одинадцятирічне чарівне створіння, з появою якого змінилося життя у провінційному містечку. Секрет популярності цього твору криється у принадливості образу Полліанни. Робота Елеанор Портер не пішла надаремно, бо ми навчилися радіти, цінувати кожну хвилину життя. Саме така мета була у автора: прославляти радість. Слідкувати за радісними хвилинами ми будемо за таким планом.
План
1. « Гра в очікування».
2. « Прочинені двері».
3. « Два візити».
4. Гра і гравці».
5. « Відчинене вікно».
6. « До справи береться Джиммі».
7. « Новий дядько».
8. « Лист Полліанни».
2. Звернення до персонажа на сторінку «В однокласники».
Суть цього методу опитування полягає в тому, щоб учень, прочитавши розділ, дав характеристику персонажеві та проаналізував його добрі та погані вчинки.
Розділ 25. «Гра в очікування».
Міс Поллі, прочитавши розділ « Гра в очікування», я зрозуміла, наскільки вам дорога Полліанна. Заради її здоров’я ви викликали лікаря із Нью- Йорка. Розмовляючи з Полліанною, ви переживаєте, та голос видаєте веселий. Ви щохвилини робите щось, щоб порадувати Полліанну, навіть впустили Флафі і Бафі нагору до кімнат, а коли не маєте роботи, то стоїте коло вікна і гойдаєте кришталеві підвіски, щоб Полліанні було приємно. Ви тричі посилали Тімоті до теплиці Кобба по свіжі квіти, заради Полліанни вам медсестра робить зачіски, а Полліанна підказує, що та як заплітати. Вам дуже личать кучері. Очікування лікаря для вас важке випробування, ви аж зблідли від постійних переживань. Але мене турбує ще одне, ви все робите для того, щоб догодити Полліанні, та не згоджуєтеся викликати лікаря Чілтона. Полліанна правильно каже, якщо би ви любили лікаря Чілтона, то дозволили би приїхати, тоді ви владно відповідаєте, що вирішувати будете ви, хоча при розмові про лікаря червонієте. До вас прийшла телеграма про раптову хворобу лікаря з Нью-Йорка, та ви все одно проти лікаря Чілтона , кажете: « Ні, моя люба». І ще одне, у вас не змінилося ставлення до батька Полліанни. Я зрозуміла, що ви не змогли йому пробачити, хоч і були зовсім молоденькою, бо дуже любили свою сестру. Я би ще вас попросила, дозволити Полліанні згадувати про батька, бо вона хоче навчити вас грати гру « в радість», а цю гру придумав її батько. Загалом, ви добра людина, здатна любити, а у вашому серці, я вірю, є куточок для примирення.
Учениця п'ятого класу.
Полліанно, я розумію твоє розчарування в тому, що тітку Поллі тобі відмовила, щоб приїхав лікар Чілтон. Я тобою захоплююся, бо ти дуже хвора, але вмієш себе тримати в руках, радіти і вселяти віру в добро іншим. Ти вмієш відстоювати свою думку, коли кажеш, що лікар з Нью- Йорка і половини не знає, що лікар Чілтон. Ти кажеш тітці Поллі правду у вічі, коли наголошуєш на тому, що вона не любить лікаря Чілтона, ти заставляєш її червоніти. Тобі радісно, коли хтось гарно виглядає, підказуєш, як заплітати міс Поллі, щоб вона завжди була красивою. Ти, будучи хворою, дуже гарно себе ведеш: пестиш кішку, милуєшся квітами, ласуєш фруктами.
А ще пишеш, сповнені оптимізму,відповіді на записки, у яких друзі запитують, як ти почуваєшся.
Учень п'ятого класу.
Звертаюся до тебе, Ненсі, і дивуюся твоєму багатогранному характеру. Ти все встигаєш: піклуєшся про рідних - маму і сестричок, бачиш, як хто одягнений, причесаний. Маєш свою думку щодо тітки Поллі, помітивши, що вона має зовсім інший вигляд з мереживами та стрічками, які Полліанна заставила її носити. Хочеш про все знати і багато чого розповідаєш містерові Тому. Коли тобі потрібно дуже про щось дізнатися, а саме, хто був коханим міс Поллі, ти до Тома звертаєшся « будь ласочка». А найголовніше те, що ти дуже любиш Полліанну, ти її розуміла із перших днів приїзду у маєток, піклувалася про неї. Зараз кожної хвилини цікавишся її здоров'ям і розповідаєш Томові. Тобі Полліанна розповідала, як вона радітиме, коли піде до школи, відвідає місіс Сноу, містера Пендлтона, покатається з лікарем Чілтоном. Тобі тяжко було перенести, бо ти чудово розуміла, що вся «радість» Полліанни стосувалася майбутнього, а не теперішнього і після таких розмов ти зазвичай плакала, коли тебе ніхто не бачив. Це означає, що ти чуйна людина, у тебе співчутливе, добре серце, тому ти би нікому не причинила зла, ти справжній друг.
П'ятикласник.
Містере Томе, ви літня розумна, добра й розсудлива людина. Давно працюєте у міс Поллі і поважаєте її, ви дуже любили маму Полліанни і таку ж любов даруєте Полліанні. Ви завжди питаєте Ненсі, як здоров'я у «нашої дівчинки». Коли ви про неї згадуєте, то вам з очей капають сльози,просите, щоб її благословив Господь. Кажете, що вона завжди може знайти щось, щоб порадіти, бо одного разу ви бурчали через те, що ваша спина зігнута, а Полліанна заспокоїла, сказавши, що ви маєте радіти, бо вам не треба нахилятися, щоб полоти бур'ян, бо ви вже ітак зігнуті. Ви Полліанну називаєте «наша крихітка», і це говорить про те, як ви її любите. Про міс Поллі ви не дозволяєте собі говорити нічого образливого, а завжди захоплюєтеся її красою у молоді роки. Ви вмієте тримати таємниці, і хоч як вас не просить Ненсі розкрити їх, ви не піддаєтеся ніяким спокусам, навіть словам « будь ласочка». Ви справжня людина!
П'ятикласник
Розділ 26. « Прочинені двері».
Опитування цього розділу буде проходити за методом «Розповідь від героя» з елементами коментованого читання та читання «за ролями».
1.Розповідь від героя.
Полліанна.
Лікар Мід із Нью-Йорка прибув через тиждень. Він мені зразу сподобався і я йому про це сказала.
2. Читання за ролями. Розмова Полліанни і лікаря з Нью-Йорка.( Ст.249).
- Розумієте, ви багато в чому схожі на мого лікаря,- наголосивши на слові «мого», зауважила дівчинка.
- Твого лікаря? – лікар Мід здивовано поглянув на лікаря Воррена, який розмовляв з медсестрою неподалік.
-О ні, це не мій лікар,- вгадавши, про що він подумав, вигукнула Полліанна. - Лікаря Воррена зазвичай викликає тітонька Поллі. Мій - це лікар Чілтон.
Продовження розповіді від героя.(Полліанна).
Потім я пояснила йому, що хотіла, щоб до мене прийшов лікар Чілтон, а тітонька наполягала – викликати вас, бо ви багато знаєте про зламані ноги, і тому я дуже рада. Лікар мені відповів, що тут допоможе тільки час, а його обличчя було дуже засмученим. Потім кицька Флафі нечутно прочинила двері до моєї кімнати і я почула, як у холі між собою розмовляли лікар із Нью-Йорка, лікар Воррен, медсестра і міс Поллі. Я почула розпачливе питання тітки Поллі: «Ви хочете сказати, що наша дівчинка не зможе ходити?» Потім здійнявся галас, тітка Поллі, зрозумівши, що я чула розмову, знепритомніла. Обидва лікарі рятували міс Поллі.
3.Обговорення прочитаного.
Пошукова робота. Знайти портретну характеристику лікаря Міда та лікаря Воррена.
«Лікар Мід був широкоплечий чоловік з добрими сірими очима й життєрадісною усмішкою».
« Лікар Воррен був низький кароокий чоловік із гострою борідкою».
Питання для роздумів. За допомогою художніх засобів пояснити, чому Полліанні сподобався лікар Мід.
Відповідь.
На допомогу приходять епітети.
Робота в зошитах.
Епітети: « широкоплечий чоловік»; « добрі сірі очі»; «життєрадісна усмішка». Саме тому у образі лікаря Міда Полліанна побачила лікаря Чілтона.
Пошукова робота.
Знайти у тексті стан Полліанни і тітки Поллі, який вони відчули вперше.
« Дівчинка дуже зблідла, а в її очах застиг страх»
« Міс Поллі тихо простогнала і вперше в житті знепритомніла».
Коментар. Полліанна вперше не змогла радіти, а тітка Поллі вперше піддалася волі почуттів за рідну їй людину.
Розповідь від героя. Міс Гант.
Я зачинила двері і поспіхом підійшла до ліжка Полліанни. Вона просила покликати міс Поллі, бо та їй дуже потрібна. Я спитала , чим можу допомогти. От що вона відповіла.
Коментоване читання.
- Ні, ви не допоможете,- похитала головою Полліанна.- Я хочу знати, що означає те, про що вона говорила. Хочу почути це зараз! Ви це чули? Те, що сказала тітонька Поллі! Я хочу, щоб вона сказала, що це неправда – це не може бути правдою, не може!!!
Коментар учителя.
Такий стан у Полліанни також вперше. Вона не хоче вірити почутому, але одночасно вірить. Вона хоче підтримки від тітоньки Поллі, їй здається, як вона скаже, так і буде, бо Полліанна відчула від неї любов і піклування по-справжньому.
Продовження розповіді від героя. Міс Гант.
В очах дівчинки спалахнув страх, вона, плачучи, спитала: « Невже я ніколи не зможу ходити?» Я її старалася заспокоїти, сказавши, що лікар може помилитися. Потім вона , ридаючи, промовляла, що не зможе піти до містера Пендлтона чи місіс Сноу, чи ще когось, і як вона зможе чомусь радіти, коли не ходитиме. Я серцем вболівала за дівчинку, дала випити заспокійливі пігулки, додавши, що часто все буває не так погано, як нам здається. Полліанна відповіла мені, але це була відповідь не дитини.
Коментоване читання. Промова Полліанни ( ст.253).
-Я знаю, тато часто казав подібні речі,- погодилася дівчинка. – Він завжди говорив, що немає нічого такого, що могло би бути найгіршим у житті. Але ж йому не доводилося чути, що він більше ніколи не зможе ходити… І я не знаю, що може бути гірше за це, а ви знаєте?
Коментар учителя. Це слова відчаю. Вперше радісна дівчинка не може себе опанувати. Згадуючи батька, вона хоче його підтримки.
Розділ 27. « Два візити»
Опитування буде проходити за методом « Мозговий штурм». При поставленому запитанні учні повинні дати швидку і повну відповідь.
1.Яку місію міс Поллі поклала на Ненсі? (Оповістити містера Пендлтона про стан Полліанни).
2.Що вона повідомила про Полліанну? (Лікар сказав, що вона ніколи більше не зможе ходити).
3.Які слова вигукнув містер Пендлтон? (« Бідолашна маленька дівчинка»).
4.Знайти у тексті,що ще сказав тремтячим голосом містер Пендлтон?(ст..256).
« Як несправедливо – вона ніколи не зможе танцювати під сонячними променями! Моя маленька дівчинка – призма!»
5.Зачитати, про що збиралася нагадати Ненсі містеру Пендлтону? ( ст.258).
« Гм… про те, як вона вчила грати інших – узяти хоча б місіс Сноу чи інших… про те, як казала їм, що треба робити, щоб радіти. Та наше бідолашне ягнятко тільки й те робить, що плаче, і каже, що це зовсім не те. Каже, що легше сказати інваліду, чому він може радіти, аніж самій бути інвалідом і намагатися чомусь радіти. А ще каже, що постійно говорить собі, яка вона рада, що інші люди можуть ходити, але й при цьому тільки й думає про те,що сама ніколи вже цього не зможе!
6.Пояснити, як ви розумієте прочитане.
Полліанна нам хоче сказати про те, що розраджувати когось легше, аніж заспокоювати себе. Вона намагається, але не може грати у гру « в радість».
7.Що накінець Ненсі запитала містера Пендлтона? ( Чи можна сказати Полліанні, що містер Пендлтон бачився з Джиммі Беном?
8.Що відповів Джон Пендлтон? ( Роздратувався і сказав: « Не знаю, як ти збираєшся про це говорити, якщо я з ним не бачився).
9.Що «гризло» Полліанну? (Що містер Пендлтон вважатиме Джиммі поганою «присутністю дитини», і через машину вона його не привела вдруге, щоб показати , що він гарна « присутність дитини»).
10.Про що дізналися мешканці Белдінгсвіля? ( Нью-йоркський лікар вважає, що Полліанна Віттієр більше ніколи не зможе ходити).
11.У яку гру всі жителі були посвячені? ( У гру «в радість»).
12.Як поводилися жителі міста? (Жінки говорили про нещастя Полліанни на кухнях та у вітальнях, надворі та через паркан, і не соромилися своїх сліз. На вулицях, у кав'ярнях та магазинах про це говорили й чоловіки, і дехто з них також плакав).
13.Чого раніше не припускала міс Поллі? ( Що в її небоги може бути стільки знайомих: декого вона знала, а декого ні; щодня приходили і чоловіки, і жінки, і навіть діти).
14.Прийшовши в дім Гаррінгтонів, що запитав Джон Пендлтон? ( « Невже нічого не можна вдіяти?»)
15.Що відповіла тітка Поллі? ( « Ми постійно щось робимо, лікар Мід виписав спеціальні ліки та вправи, а лікар Воррен стежить за тим, щоб усе це виконувалося»).
16. Що просив Джон Пендлтон переказати Полліанні? ( « Скажіть їй, що я бачився з Джиммі Біном і тепер хочу, щоб він жив зі мною. Швидше за все, я його всиновлю»).
17. Як відреагувала міс Поллі про почуте? ( Міс Поллі застигла посеред вітальні, вона навіть не знала, що думати. Джон Пендлтон – багатий і незалежний самітник, якого всі здавна вважали скупим самозакоханим егоїстом, хоче всиновити хлопчика – і якого хлопчика!)
18. Чому, при розмові з Полліанною, очі міс Поллі наповнились сльозами?
( Бо Полліанна розповідала про « присутність дитини». Міс Поллі було очевидно, що Полліанні довелося витримати чималий натиск з боку містера Пендлтона, який хотів, щоб «присутністю дитини» стала саме вона й перетворила купу сірого каміння на справжній затишний дім).
19. Про кого розповіла Полліанна тітоньці Поллі? ( Про лікаря Чілтона, як він жалівся, що живе просто в кімнатах, і домівкою їх не назвеш. Як вона запитала, чому він не здобуде руку й серце жінки, щоб перетворити свій дім на затишну домівку).
20. Як на це зреагувала міс Поллі? ( Вона запитала, що він на те відповів).
21.Що лікар відповів? ( Що це не завжди вдається, навіть, коли дуже цього прагнеш).
22. Що промовила Полліанна? (« А все-таки йому дуже потрібні рука й серце цієї жінки. Якби він міг їх здобути, це було б чудово, бо я розчула, він тихо сказав, що віддав би все, щоб здобути це»).
23. Як поводилася тітка Поллі? ( Вона підхопилася і майже підбігла до вікна, залившись рум'янцем).
2. Робота з текстом.
Зачитати, як поводилася Ненсі у будинку Джона Пендлтона.(ст.255).
« Раніше Ненсі багато чого віддала би за можливість потрапити до таємничого будинку з не менш загадковим господарем. Але того дня у неї було важко на серці, і ця можливість її геть не тішила. Вона навіть не роззирнулася навкруги, поки кілька хвилин чекала на містера Пендлтона».
Коментар учителя.
Як би Ненсі не цікавив будинок Джона Пендлтона, Полліанна була на першому місці, а все решта видавалося дрібничками.
Робота з підручником.
Зачитати портретну характеристику Джона Пендлтона, яка підкреслює душевний стан героя.( ст.261).
« Він дуже зблід, а його губи склалися в тонку гостру лінію».
Це означає, що у Джона Пендлтона душевні переживання.
Пошукова робота.
Знайти художню деталь , яка її роль у творі?( ст.260).
«Дехто несміливо переступав з ноги на ногу на ганку, мнучи в руках капелюха чи сумочку».
Відвідувачі так нервували, що не знали, як себе поводити.
Розділ 28. « Гра і гравці».
Опитування змісту цього розділу пройде за методом переказу з творчим завданням. Учні повинні переказувати стисло, змістовно, послідовно, вводити в текст свої роздуми. Переказ пройде за методом «Естафета».
Переказ тексту.
До маєтку Гаррінгтонів прийшла Міллі – дочка місіс Сноу. Вона почувалася трохи незручно, навіть почервоніла. Вона сказала, що прийшла дізнатися, як там маленька дівчинка. Міс Поллі у відповідь запитала, як почувається місіс Сноу. Міллі продовжувала, але її мова не трималася купки. Вона сказала, що це жахливо, що чудова дівчинка ніколи не зможе ходити, надто після того, як вона навчила її маму грати у гру, а тепер сама у неї не може грати, а їй так потрібно радіти. Міс Поллі відповіла, що зовсім не розуміє її. Міллі продовжувала говорити, що вона змінилася і її мама змінилася після того, як Полліанна навчила їх грати у гру. І вона почала розповідати про міс Сноу, як їй раніше усе було не так, їй постійно хотілося чогось іншого. А тепер вона дозволяє піднімати фіранки, а ще почала плести гарнесенькі і малесенькі штучки для малюків - шапочки та ковдри. Вона це віддає на ярмарки і в лікарні і рада, що це може робити. Ще Міллі розповіла, що у кімнаті її мами дуже гарно, бо її прикрашають кольорові клубочки шерсті, а на вікнах висять призми від Полліанни. Ще просила передати вдячність Полліанні, бо Полліанна навчила маму радіти своїм рукам і тепер вона ними все робить. Міс Поллі мало чого зрозуміла.
Люди продовжували йти до маєтку. Одного разу у двері подзвонила вдова Бентон. Це була найсумніша жінка у місті - вона завжди ходила в чорному, однак того дня на шиї у неї була блакитна стрічка, а її очі сповнилися щирими сльозами, вона співчувала міс Поллі. Місіс Бентон просила переказати Полліанні, що вона почала носити блакитну стрічку, бо Полліанна сказала, що Фреді буде радий бачити її такою.
Того ж дня трохи пізніше прийшла леді, що представилася як місіс Тарбел. Вона сказала, що вони з Полліанною познайомились під час прогулянок в санаторії. Леді додала, що дівчинка для неї багато значить, бо її веселе личко нагадувало їй про її дівчинку, яку вона втратила багато років тому. Коли міс Поллі розказала Полліанні про місіс Тарбел, то Полліанна аж заплакала, а як почула , що місіс тепер рада, то була дуже щасливою. Коли міс Поллі запитала, що це означає, то Полліанна хотіла розказати про гру, а потім зупинилася, сказавши, що не може.
Після місіс Тарбел прийшла жінка, у якої у місті не найкраща репутація. Господиня не подала гості руку. Тоді вона представилася як місіс Пейсон і сказала, що те, що про неї говорять в місті - не все правда, але це зараз не так важливо, вона більше переживає за ноги Полліанни. Потім сумно сказала: « О, якби я тільки могла віддати свої ноги цій дівчинці! Адже за годину вона зробить на них більше, ніж вона за сто років. Потім місіс Пейсон розповіла, що коли Полліанна проходила повз їхній двір, то заходила до них, щоб погратися з дітьми, вона мабуть не розуміла, що люди її кола ніколи б не зайшли до них. Вона зробила для них багато добра – розповіла їм про гру в радість. Вона ще сказала передати, що всі переживають за неї: і вона, і чоловік, і діти. Полліанну засмучувало, що місіс Пейсон іноді сварилися з чоловіком, і тому вона сказала передати Полліанні, що вони з чоловіком вже не розлучаються, дівчинка буде рада. Вона впевнена, що гра їм допоможе. Коли місіс Пейсон вже йшла, то міс Поллі несподівано для себе простягнула їй руку.
Не встигли зачинитися двері, а міс Поллі на кухні допитувала Ненсі. Вона різко приказала пояснити, що то за гра. Ненсі розплакалася, промовляючи, що з червня ця благословенна дитина робить людей щасливими, вчить їх радіти. А тепер вони намагаються потішити її. Міс Поллі наполягала пояснити, що то за гра. Ненсі пояснила, що цю гру придумав її батько,розказала, як вона раділа милицям. Вони з батьком постійно грали у цю гру і в усьому шукали щось радісне. Потім Ненсі хвалилася, скільки добра вона зробила для її родини, двічі там перебуваючи. Ще додала, що їй, завдяки грі, тепер власне ім'я подобається, вона рада, що вона Ненсі, а не Гіпзиба. Коли міс Поллі запитала, чому Полліанна не розповіла їй про гру, то Ненсі відповіла прямо, тому, що не можна було згадувати батька. І тому люди, взнавши про нещасний випадок, дуже засмутилися і приходять,щоб розповісти, як вона навчила їх радіти, і сподіваються, що це їй допоможе.
Тоді міс Поллі вибігла з кухні, вигукнувши, що тепер знає, хто почне грати в цю гру. Потім вона пішла до кімнати Полліанни і запитала, чи вона пам'ятає місіс Пейсон. Полліанна відповіла, що пам'ятає, що місіс Пейсон хороша і чоловік її хороший, у них двоє дітей - дівчинка і хлопчик, вони одне про одного не знають, що хороші, і тому сваряться. Та хоч вони бідні, у місіс Пейсон з'являється гарний одяг, а обручку вона хоче викинути, натомість отримати розлучення. Тоді Полліанна запитала, чи тітонька знає, що таке розлучення. Міс Поллі відповіла, що місіс Пейсон не розлучатиметься з чоловіком. Полліанна тішилася, що вони будуть вдома, коли вона до них навідається, потім знову засмутилася, згадавши про свої ноги. Тітонька Поллі її заспокоїла, сказавши, що вона може поїхати у візку з кучером навідати своїх друзів. Потім міс Поллі сказала, що місіс Пейсон просила переказати, що вони вирішили грати у гру. Полліанна здивувалася, як тітка говорить,- ніби знає про гру. Тітонька не заперечила,а призналася , що їй Ненсі розповіла і ця гра дуже чудова, вона гратиме у неї разом з Полліанною. Полліанна вигукнула, що дуже щаслива. Тітонька повідомила, що все місто грає у її гру, а містер Форд просив переказати, що радіє восьмистам текстам із Біблії, про які йому розповіла Полліанна. Полліанна була дуже рада.
Обговорення прочитаного.
Ключове питання.
Прослідкувати, у чому проявляється ідея радості та відкриття світу.
Очікувана відповідь.
Підтвердженням цьому стануть слова героїв твору.( ст.276 – 277).
Міс Поллі : « Бачу, що половина жителів вже пов'язують собі на шию блакитні стрічки, припиняють сваритися, вчаться любити те, що раніше терпіти не могли, і все це завдяки Полліанні!»
Ненсі: « А після цього Полліанна з батьком постійно грали в цю гру і в усьому шукали щось радісне».
«І, знаєте, вона й мене змусила радіти – дрібницям і важливому, і тепер жити стало простіше! Мені тепер власне ім'я подобається, а ще я радію ранку понеділка, бо до наступного ранку понеділка ще тиждень.»
Полліанна: «Я рада, що мої ноги раніше могли ходити, інакше б я просто не змогла б усе це зробити».( ст. 282).
Питання для роздумів. Що для людей зробила Полліанна?
Висновок.
Усе місто грає у гру, і всі його мешканці стали щасливішими - усе завдяки одній маленькій дівчинці.
Розділ 29 . « Відчинене вікно».
Опитування прочитаного розділу буде проходити у вигляді гри « Звернення до персонажа на сторінку « В однокласники».
Полліанно, я прекрасно розумію твоє становище, зимові дні для тебе були безкінечні і сповнені болю. Але ти намагалася не втрачати оптимізму, тобі добре було грати у гру разом із тітонькою. Ти, як місіс Сноу, почала плести гарненькі речі із кольорової пряжі, ти раділа тому, що в тебе працюють руки. До тебе приходили знайомі і друзі, а ще на твою адресу писали записки з приємними побажаннями. До тебе навідувався Джон Пендлтон, а Джиммі прибігав аж двічі. Настала весна, і, на жаль, не принесла бажаного результату. За тебе всі жителі містечка переживають, постійно цікавляться станом твого здоров'я. Відкрию тобі секрет, що за тебе дуже переживає лікар Чілтон, напевно буде щось вирішувати, бо вірить, що ти маєш одужати і розуміє, що втрачає дорогоцінний час.
Учень п'ятого класу
Дорога тітонько Поллі, я дуже щаслива, що ви змінилися, як ви чудово граєте у гру «в радість»! Дуже розумно з вашого боку те, що ви знайшли у книзі історію про двох маленьких волоцюг, які в заметіль знайшли на вулиці двері й накрилися від негоди, і дуже жаліли тих, у кого не було таких дверей. А ще ви розповіли Полліанні історію про стару леді, яка мала лише два зуби, але все одно раділа – адже один ріс згори, а інший знизу, і вона могла ними кусати. І це все ви робите заради Полліанни. В мене є до вас прохання, прошу вас запросити лікаря Чілтона, щоб він оглянув Полліанну. Я вірю, що з його допомогою вона одужає.
П'ятикласниця
Лікрю Чілтоне. Ви дуже розумна людина, маєте почуття власної гідності. Як добре, що ви взялися до справи- лікувати Полліанну. Добре, що ви звернулися до містера Пендлтона по допомогу. Я розумію ваше становище, адже, як ви розповіли Джону Пендлтону,ви вже п'ятнадцять років не переступали порога будинку міс Поллі, бо вона сказала, що наступного разу, коли ви увійдете туди, це означатиме, що вона визнала свою провину і вийде за вас заміж. І тому міс Поллі має вас туди запросити. Ви розумно кажете, що про сварку можна забути, але у вас є професійна гідність. Ви сказали Джону Пендлтону, що побачити Полліанну – це питання життя і смерті, ставите дев'ять із десяти,
що дівчинка ходитиме. Як добре, що у вас є колега, з яким ви вчилися в одному коледжі. Цей лікар спеціалізується на таких проблемах. Коли Джон Пендлтон запропонував звернутися до лікаря Воррена по допомогу, то ви дуже ввічливо пояснили причину, чому він не може нічим зарадити. По – перше, коли він одного разу запропонував викликати вас, то міс Поллі відповіла рішуче: «Ні»; по – друге, деякі з його пацієнтів перейшли до вас лікуватися,то ж він не надто радіє з цього приводу. А загалом ви кажете, що лікар Воррен добрий чолов’яга. Як би там не було , потрібно, щоб міс Поллі Вас запросила в дім, але вона надто горда і сердита на вас, щоб це зробити. На жаль ні ви, ні містер Пендлтон не знаєте, хто б міг міс Поллі все пояснити. Я співчуваю вам і розумію, в якому ви складному становищі, та все одно вірю, що вихід знайдеться.
П'ятикласник.
Містере Пндлтоне, як добре, що ви навідуєте Полліанну, я радий за вас , що Джиммі Бін став у вашому будинку гарною « присутністю дитини». Мені приємно, що ви не відмовили лікарю Чілтону знайти вихід, як оглянути Полліанну. Ви його вислухали і зрозуміли. Будь ласка, допомагайте лікарю надалі, бо у вирішенні важливої проблеми одна голова добре, а дві - ще краще.
П'ятикласниця.
Джиммі Біне, мій друже. Ти справжній друг, який не забуває добра. Я дуже щасливий за тебе, що ти потрапив у надзвичайно гарний будинок, а містер Пендлтон став для тебе справжньою родиною. Ти запевнив Полліанну, що цього всього би не було, якби не вона. Як добре, що через відчинене вікно ти почув, що Полліанна ходитиме. Ти готовий виконувати все, щоб тільки Полліанна одужала, і тому побіг до будинку Гаррінгтонів, щоб вирішити важливу справу.
П'ятикласник.
Розділ 30. « До справи береться Джиммі»
Розповідь від героя з виразним читанням.
Розповідь від міс Поллі
Одного разу Ненсі мене сповістила, що мене хоче бачити Джиммі Бін, я щиро здивувалася. Коли я вийшла, він дуже зніяковів, і його щоки залив рум'янець. Він промовив, що скаже щось жахливе, бо все це заради Полліанни, він хотів би попросити покликати лікаря Чілтона. Я спочатку обурилася, а потім попросила говорити все по порядку. Джиммі мені розповів про розмову лікаря Чілтона і містера Пендлтона, яку він почув крізь відчинене вікно. Що лікар Чілтон знає якогось лікаря, який може вилікувати Полліанну, але спочатку мусить він її оглянути, але я йому нізащо не дозволю. Я відповіла, що не можу, тоді він продовжив.
Робота з текстом.
Виразне читання. (ст..293)
- От я й вирішив усе вам розповісти, - мовив хлопчик .- Бо вони говорили між собою, що через якусь причину – я до речі, й не почув через яку – ви його не впустите. І лікарю Воррену наказали, щоб він не викликав лікаря Чілтона. А сам лікар Чілтон теж не може прийти, бо в нього знаєте, є гідність і професійна ет…ет.. ну, це не так важливо. Потім вони вирішили, що було б добре, якби хтось усе це вам пояснив, тільки не знали, хто б це міг зробити. Я все чув і одразу ж вирішив побігти сюди! Ну от - тепер вам зрозуміло?
Джиммі Бін
Тоді міс Поллі прохала мене розповісти про цього лікаря. Я відповів, що його знає лікар Чілтон, здається, вони йому довіряють. Міс Поллі от-от не розплакалася, за мить вона рішуче промовила, що дозволить лікарю Чілтону оглянути Полліанну і сказала бігти додому.
Лікар Воррен
Коли я приїхав до будинку Гаррінгтонів, щоб оглянути Полліанну, то незабаром прибігла схвильована і почервоніла міс Поллі, мені було дивно. А ще більше я здивувався, коли почув її прохання.
Виразне читання.( ст..294).
- Лікарю, ви якось пропонували мені покликати для консультації лікаря Чілтона, і я тоді відмовилася. Та тепер…тепер я змінила свою думку, я дуже хочу, щоб ви його запросили! Якщо можна, зробіть це якнайшвидше, буду вам дуже вдячна.
Питання для роздумів.
До цього часу Полліанна жила заради інших, допомагала знаходити радісне у повсякденних речах. Чи готові заради неї наші герої іти на жертви?
- Джиммі бін для Полліанни готовий « по гарячому вугіллю ходити»;
- Лікар Чілтон зайшов би в дім міс Поллі « на колінах чи навіть на голові – якби ж це тільки допомогло»;
- Міс Поллі дозволила прийти в дім лікарю Чілтону: « я дуже хочу, щоб ви його запросили!»
-
Розділ 31. « Новий дядько».
Метод « Незакінчене речення».
- Наступного разу до кімнати Полліанни увійшов ( лікар Воррен).
- Позаду лікаря йшов широкоплечий чоловік ( лікар Чілтон).
- Лікарю Чілтон! Яка ж я рада ( вас бачити)
- Н очах усіх виступили ( сльози).
- Тітка Поллі її ( заспокоїла).
- Я сама запросила лікаря Чілтона, щоб ( оглянути тебе)
- Очі лікаря Чілтона випромінювали ( щастя).
- Щоки міс Поллі залив гарячий ( рум'янець).
- Лікар Чілтон оглянув ( Полліанну).
-Коли почало сутеніти, до кімнати Полліанни зайшла( тітонька Поллі).
-Після тітчиних слів Полліанна заплескала ( в долоні).
-Полліанно, наступного тижня ти поїдеш у ( подорож).
- А поїдеш ти до ( чудового лікаря).
-У якого є великий ( будинок).
-Це друг лікаря ( Чілтона).
- Ми сподіваємося, що( він тобі допоможе).
Питання для роздумів.
Чи мали герої причини для радості, чи відкрили для себе інший світ? (Відповіді виразно прочитати).
Робота з текстом. (Виразне читання.( ст..296-297).)
Звернення лікаря Чілтона до Полліанни.
« Мила моя дівчинко, сьогодні ти зробила найрадіснішу справу у світі!»- щиро мовив він, і його голос затремтів від хвилювання.
Звернення тітоньки Поллі до Полліанни.
« Люба моя Полліанно! Я хочу розповісти це тобі першій! Скоро лікар Чілтон стане твоїм дядечком – і все це тільки завдяки тобі! О дівчинко моя, я така щаслива! І така рада!»
Звернення Полліанни до тітки Поллі.
« Тітонько Поллі, то це вашу руку й серце він хотів здобути? Так, це були ви, я так і знала! І тому він сказав, що мені вдалася найрадісніша справа у світі! Я така рада, що навіть мої ноги мене не засмучують!»
Розділ 32. « Лист від Полліанни».
Розповідь від героя.
Дорогі мої дядечку Томе і тітонько Поллі. Я можу ходити. Сьогодні я пройшла аж шість кроків. Усі лікарі дивилися на мене і всміхалися, а медсестри чомусь плакали. Тут всі були зі мною: леді з сусідньої палати, яка почала ходити тиждень тому; інша леді, яка почне ходити наступного місяця, вона лежала в ліжку і плескала в долоні, а чорна Тіллі, яка миє тут підлогу, зазирнула у вікно і назвала мене « любонькою». Мені від радості хотілося кричати , співати. Я можу ходити, і не так важливо, що мені довелося провести тут десять місяців. Ви,тітонько, вмієте придумувати те, чому можна порадіти, адже ви приїхали і обвінчалися просто біля мого ліжка. Я скоро зможу поїхати додому. Але я зрозуміла, що ходити набагато приємніше, це така радість, коли маєш ноги! Завтра я збираюся пройти цілих вісім кроків.
Цілую, Полліанна.
Питання для роздумів.
Подумати, який повчальний зміст закладено у словах Полліанни?
« Я навіть радію тому, що мені довелося « втратити» на певний час ноги, адже тепер я розумію, наскільки важливо, щоб вони були здоровими».
- Потрібно цінити і тішитися тим, що маємо, бо втрачене важко назад повернути.
ІV.Колективна робота.
На протязі всіх уроків ми познайомилися із сюжетом. Про елементи сюжету нам відомо з першого уроку. Пригадаємо разом, з чого складається сюжет, і застосуємо знання до нашого твору.
Експозиція: зображення розкішного будинку Гаррінгтонів, її строгої господині міс Поллі,повідомлення, про те, що приїжджає маленька дівчинка Полліанна, небога міс Поллі, підготовка для неї кімнати на горищі.
Міс Поллі як володарка маєтку Гаррінгтонів- прибирання маленької кімнати на горищі – « до нас приїде маленька дівчинка» - « це мій обов'язок» - отриманий лист – « це може бути тільки дівчинка міс Дженні» - «їй неможливо догодити, хоч як старайся».
Зав'язка: приїзд Полліанни до Белдінгсвіля двадцять п'ятого червня о четвертій.
« Світле волосся, червона картата сукня, солом'яний капелюшок» - « о, я така рада вас бачити» - « валіза замість килима» - чудовий краєвид – « тато пішов на небо, щоб бути там із мамою» - співчуття Ненсі до маленької самотньої дівчинки» - маленька кімната на горищі – картина « Краєвид із вікна» - « коли вона повернеться, даси їй молока з хлібом».
Розвиток дії: життя Полліанни у маєтку Гаррінгтонів,знайомство з жителями містечка, відносини з ними. Взаємозв'язок із прислугою, виконання обов'язку тітки Поллі щодо виховання Полліанни.
« Милиці замість ляльки» - гра у радість – « ви так схожі на свою матінку, маленька міс» - значення обов'язку – брошурка про мухи – розпорядок дня для Полліанни – ніч на даху веранди – новий одяг – «Мій Незнайомець» - холодець із телячої ніжки для місіс Сноу – « Ви справжня красуня, місіс Сноу» - кімната поверхом нижче – Джиммі - «обшарпанець» -Флафі та Бафі – усі гроші на виховання індійських хлопчиків – «містере Пендлтон, ви поранені» -« я скажу, що холодець від мене» -« скелет, схований у будинку» – « я був би не проти виписувати цю дівчинку як ліки» - виявилося, що лікар потребував цих «ліків» -відчуття безпорадності у міс Поллі – « міс Поллі справжня красуня – скринька з коштовностями –« моє життя заграло різними барвами» - « я їй теж дуже потрібна» - Джиммі Бін як « присутність дитини» - тексти, що починаються з « Радуйся», « Радуюсь, Боже».
Кульмінація: нещасний випадок, який стався з Полліанною.
« Я хочу до школи» - лікар Воррен поки що ні в чому не впевнений – « вона б ніколи вас не покинула» -« невже я ніколи не зможу ходити?» - « швидше за все, я його всиновлю» - візит Міллі – місіс Бентон і блакитна стрічка на шиї – місіс Тарбел і її дівчинка – місіс Пейсон і розлучення – « це чудова гра, і тепер я гратиму разом з тобою – професійна гідність – « так, я дозволю лікарю Чілтону її оглянути».
Розв'язка: Полінна на лікуванні.
« То ви самі його запросили» - « ти зробила найрадіснішу справу у світі» - новий дядько – « ти поїдеш у подорож на м'якому і зручному ліжку» - « а це аж шість кроків» - вінчання просто біля ліжка – « завтра я збираюся пройти цілих вісім кроків» - «цілую, Полліанна»
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Питання для роздумів.
За яким правилами навчила Полліанна жити жителів містечка.
1. В кожній ситуації бачити щось приємне.
2. Шукати привід для радості.
3. Цінити те, що маєш.
4. Бути справжні другом.
5. Коли немає виходу, грати у гру в радість.
6. Любити тварин.
7. З природою розмовляти, як з живою істотою.
8. Поважати всіх людей, незалежно від того, чи вони бідні, чи багаті.
9. Шукати шлях до примирення.
10. Читати Біблію.
Підсумком уроку будуть слова батька Полліанни:
«Якщо Бог вісімсот разів велів кожному з нас, щоб радіти, то він справді хоче, щоб ми раділи – хоча б іноді».
VІ. Домашнє завдання.
Твір - роздум «Мій улюблений герой із прочитаного роману», повторити вивчене з теорії літератури, намалювати ілюстрації.
Коментарі
Дописати коментар